Şirince Matematik Köyü

‘Çok dar bir patika. Öyle ki karşıdan araba gelse, lastiği kaydıracağın alan yok. O zamanlar ajanda tikleriyle yaşayan ben zihnimde Ada ve Deniz’in ergen hallerini düşlüyorum kendimce. Daha çok küçükler, ama bir gün burunları büyüyecek, sivilceleri çıkacak ve ben onlara kafamı kaldırarak bakacağım. Buraya gelecekler, bu dar patikadan yürüyerek köye girecek ve yine bu dar patikadan geçerek Şirince‘ye kaçacaklar.’

Nesin Matematik Köyü bahsettiğim yer. Şirince bizim ailenin her yıl gidilmezse olmayanı. Ve Nesin Matematik Köyü‘nün önemini, verimini, farkını, kıymetini bir Şirince gezisinde ‘orada bir köy var uzakta (değil aslında, yürüyerek yarım saat yakınında) diye diye, merak ede ede keşfettim. Burası Türkiye, eğitim için debelenen, sınavda bir şey yapabilmek için zihinlerini binlerce gereksiz şeyle doldurmak zorunda kalan ve yine de hak ettiğini bulamayan çocukların, gençlerin ülkesi… Ve Nesin Matematik Köyü de bu ülkenin zihinsel gelişimde fark yaratan, adres sorana bildiğim bir yer var diyebileceğim en müstesna adresi.

Şirince Matematik Köyü Nasıl Bir Yer?

İzmir’de Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyüne yakın demiştim ya, mesafe yaklaşık 1 kilometre kadar. 2007 yılında açılan bu mini kampüsün her köşesinde gelmiş geçmiş tüm öğrencilerin, tüm eğitimcilerin, daha doğrusu gönüllerin emeği var. En çok da Ali Nesin‘in. Ali Nesin çoğu kişinin bildiği gibi Aziz Nesin gibi bir değerin oğlu ve bir matematik profesörü. Kayser Dağı eteğindeki 55 dönüm arazide bağışlarla dönen bir eğitim sisteminin mimarı. Taş evler, ağaçlar arasındaki çadırlar, bir imecenin parçası olan gençler çocuklar ‘daha önce böyle bir yer görmemiştim‘ dedirtecek bir atmosfer yaratmışlar.

Nesin Matematik Köyü‘nde gençler akranlarıyla iletişimin yanında akademisyen hocalarla da konuşabiliyor, tartışabiliyor. Bunu bizzat gördük açık havada taştan bir sedirde. Ama en çok hatırda kalan kocaman kitaplıklarla döşenmiş duvarlar oldu. Kitaplar velinimet ve burada dizilişleri bile, sırtıma bak, sonra çek, oku dedirtecek kadar çekici.

Nesin Matematik Köyü liseli, üniversiteli öğrenciler düzeyinde eğitim programları düzenlemesine rağmen, zamanla ünü, misyonu yayıldıkça yayılmış ve farklı yaş gruplarına da gel der olmuş. Amaç matematik sevsinler, (matematik çok önemli, evren dili ne de olsa) amaç yaşam aynı çatı altında nasıl paylaşılır, konuşarak nasıl anlaşılır, disiplin nasıl sağlanır, nasıl ahlaklı kalınır sorularını deneyimleyerek cevaplayabilsinler. Köyde dönemsel programlar oluşturuluyor ve belirli bir ücret karşılığında yaz eğitimleri veriliyor. Eğitimcileri de gönüllü, dünyanın bir ucundan gelenlerde var, ülkenin önde gelen üniversitelerinden gelenler de.

Devletten destek almadığı için bağışlarla ve eğitim ücretleriyle sağlanan gelir, maddi durumu yetersiz öğrencilere burs olarak geri dönüyor. Derslerin ise bitmesi istenmeyen matematik masajı olduğunu söyleyen, matematikle eğlenen öğrenciler çıktı karşıma hep. Ali Nesin, – ki kendisi kim bilir kaç hoca yetiştirdi- heyecanlanınca çişi gelen ve parmak kaldıran kaç çocuğun yaşına, boyuna, huyuna eğildi kim bilir… Ne güzel bir amaçtır bu şaşırmamak elde değil.

Nesin Matematik Köyü Kuralları

Nesin Matematik Köyü’nün bir sakini olmak için bazı kurallar var. Hayvanların canını yakmayacak, bitkileri yolmayacaksın mesela. Ahlak ömrün direği. Al çocum dünya senin diyen anne babalar olduğu için her çocuk saf kalamıyor, ‘bak çocuğum dünya, senin, benim, köpeğin, kedinin, çiçeğin’ deyip dürtenler gerekiyor. İşte burası dürtüyor. Çöp toplatıyor, toprak çapalatıyor, yeri geliyor bulaşık yıkatıyor ama hayatı da kısa bir paket içinde hücrelerine yediriyor. Matematik, fizik sonrasında, her şey insan olmakla başlıyor diyor gençlere, çocuklara. Diploma vermiyor, CV’lerde geçmiyor ama eminim ki iz bırakıyor.

Nesin Matematik Köyü’nde Neler Var?

  • Şirince Matematik Köyü‘nde toplam 14 koğuşta 145 öğrenci konaklayabiliyor.
  • Yaklaşık 5000 kitabın bulunduğu kütüphanesinde sanat, matematik ve felsefe üzerine yayınlar mevcut.
  • 200 kişilik bir konferans salonu, 2 kapalı dersliği, kadın – erkek hamamları, yemekhanesi, Açık hava sınıfları ve bireysel çalışma alanları bulunuyor.
  • Şirince Matematik Köyü‘ndeki tüm eğitim programları okulların kapandığı dönemlere yayılıyor. En yoğun rağbeti de yaz döneminde görüyor. Ama ilkokul gezilerine ve merak edip gelenlere de kapıları açık.

Yorum yapın