Siroz Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Korunmanın Yolları Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Siroz Antik Yunan döneminde portakal sarısı ve koyu sarı rengi anlamında kullanılırdı. Siroz hastalığı insan vücudunda çok önemli işlevi bulunan organlarımızdan Karaciğerde meydana gelen bir hastalıktır.

Karaciğerin çeşitli sebeplerle zarar görmesi sonucunda oluşan işlev bozukluğu ve kronikleşen sertleşme sonucu meydana gelen bu hastalık Tıp tarihinde ölümcül nitelik kazanmış on hastalığın içinde yer almaktadır. Karaciğer organı çeşitli nedenlerle hastalanabilir. Bu nedenler;

  • Yetersiz ve Dengesiz Beslenme
  • Alkol Tüketimi
  • Sigara Tüketimi
  • Yağlı Ve Hazır Gıda Tüketimi
  • Genetik Faktörler

Yukarda sayılan bu sebepler Siroz Hastalığına yol açmaktadır. Siroz Hastalığı ilerledikçe zaman içerisinde diğer hastalıklara yol açar.

Siroz Hastalığının Belirtileri

Siroz hastalığı ilk başladığında gösterdiği belirtiler ile hastalık ilerledikçe gösterdiği belirtiler artarak değişir. Siroz hastalığına yakalanan bir kişi halsizlik, kusma, aşırı yorgunluk, iştahsızlık, kilo kaybı, şişkinlik, sarılık, bağırsaklarda oluşan gaz şikayetlerinin biri veya birkaçıyla hastaneye gitmektedir.

Bu belirtilerin bazıları başka hastalıklarda da görülmektedir. Bu sebepten dolayı bu şikayetler ile hastaneye giden her hasta Siroz hastası demek değildir. Doktora gözükmeden teşhis koymak ilaç içmek ya da tedavi yöntemi uygulamak yanlış olacaktır.

Siroz Hastalığından Korunmanın Yolları

Siroz hastalığı basite alınacak bir hastalık değildir. Öyle ki tedavisi mümkün olmayan ölüme kadar giden bir hastalıktır. Bu hastalıktan korunmak için bazı önlemler alıp dikkatli olmak yeterli olacaktır. Karaciğer hastalığı olan Sirozdan korunmanın yolu Karaciğerinizin sağlığını korumaktan geçer.

Karaciğer Sağlığınızı korumak ve Siroz yada Karaciğer organının yol açtığı diğer hastalıklardan korunmak için varsa en başta alkol tüketimini azaltmalısınız. Sigara kullanılmamalıdır. Vücudunuza aşırı şeker yüklemesi yapmamalısınız. Yalı ve hazır gıdalardan uzak durulmalıdır. Bulaşıcı sarılık hastalığı olanlardan uzak durulmalıdır.

Siroz Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Şikayetleri bulunan hasta bir hastaneye gider. Uzman bir doktora görünür. Doktor hastanın şikayetlerini dinledikten sonra hastaya bazı sorular yöneltir. İlk soracağı sorulardan birisi alkol kullanıp kullanmadığıdır. Bu sorulardan sonra elle muayene edilir. Daha sonra ultrason ile kara ciğer kontrol edilir. Kan ve idrar tahlilleri istenir. Bütün bu tetkiklerden sonra gerek görülürse karaciğerden parça alınarak durumuna bakılır. Teşhis koyulduktan sonra uygun tedaviye başlanır.

Yorum yapın