Siteler IP Adresini Kaydeder Veya Takip Eder Mi?

Bir ip veya internet protokol adresi bir bilgisayarın internete bağlandığındaki numaralardır. IP adresi İnternet Servis Sağlayıcısının kayıtlarının yardımı ile oluşan özel numara olarak tanımlanabilir. İnternet üzerindeki her web site, ziyaretçi sitenin sayfasını her tıkladığında ip adresini kaydeder ve takip eder. Bunun iki temel nedeni vardır birisi güvenlik diğeri ise site geliştirmedir.

Her web sitenin bir server üzerinde barındırıldığı alan vardır. Bir ziyaretçi bir web siteyi tıkladığında , kullanıcının tarayıcısı bölgedeki web sayfası için server’a bir istek gönderir. Server istek üzerine IP adresini web sayfasına gönderir. Sayfa ziyaretçinin bilgisayar ekranına yüklenir. Server yoğun trafikten etkilenirse , sayfa ziyaretçiye daha yavaş yüklenebilir. Eş zamanlı istekleri aşırı yükleme durumunda, serverin kilitlenmesine yada sayfa geçici olarak kullanılamıyor hatasına sebep olur. Bu (Dos) olarak adlandırdığımız saldırının bir çeşididir. Eğer saldırı zombi yani virüs bulaşmış olan bilgisayarlardan network’a gelirse DDos dan kaynaklanan botnet diye adlandırılır.

Kötü niyetli bir korsan kredi kartı numaraları gibi müşterilerin korunan veri tabanlarına bu yöntemi kullanarak erişebilir. Korsanlar web sitenin metin ve resim bilgilerini indirerek bilgilere ulaşabilir.

Bu ve daha fazla sebepten dolayı web siteleri tabii olarak servera erişen özel numaralar olan ip adresini kayıt ve takip eder. IP adresinden gelen her istek zamanı ile birlikte kaydedilir. Eski veriler rutin olarak yeni verilere yer açmak için günlük temizlenir. Bir web sitenin ip girişlerini tutma zamanı site yöneticilerine ve daha bir çok faktöre göre değişir.

Web siteleri ayrıca hangi sayfanın en popüler olduğunu öğrenmek için ip adresini kayıt ve takip eder. Site trafiğini artırmak için popüler sayfalar üzerine inşa edilebilir. Sitenin ip adresini takip etmesi yoğunluğu düşündürebilir. Örneğin , bir ürün hakkında bilgi içeren bir sayfa ilişkili başka bir sayfaya yönlendirebilir.

Yorum yapın