Sivilce Neden Çıkar? ve Tedavisi Var Mı?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Sivilce dediğimiz genellikle ergenlik zamanında başlayan ve ortalama 25-30 yaşlarına kadar devam eden bir cilt sorunudur. Sivilce içinde sıvısal bir iltihap (irin) barındıran sivilce büyüklerimizin tabiriyle oynandığı veya sıkıldığı zaman bulaşır ve o bölgenin çoğu yerinde sivilceler çıkmasına neden olur.

Genellikle yüz ve sırt bölgesinde çıkan sivilceler çoğu insan tarafından ciddi bir sorun olarak görülmektedir. Bazısı güzelliğini engellediğini, bazısı kaşıntı yaptığını, bazıları ise sivilceyi utanç verici bir hastalık olarak da görebiliyorlar. Etkili bir tedavi yöntemi ile kısa süre de sivilcelerinizde kurtularak pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Bunun için doktor tavsiyelerine mutlaka uyulması gerekir.

Sivilce Neden Çıkar?

Sivilce bazı faktörler sebebiyle vücudumuzda herhangi bir bölgede çıkabilir. Bazı faktörler kelimesini biraz açalım isterseniz. Çoğumuz biliriz “çok çekirdek yeme sonra sivilce çıkar” sözünü. Evet sivilce çıkmasının nedenlerinde birisi de çok yağlı vücudumuza yağ kazandıran besinler.

Çok yağlı abur cubur veya yağlı ağır yemekler tüketmek sivilce oluşumunun nedenlerinden birisidir. Diğer bir neden ise ölü deri hücrelerinin dökülmesidir. Bu esnada yine vücudumuz da sivilceler oluşabilir. Yine sivilce çıkmasına neden olan faktörlerden birisi de bakteri birikimi. Gözeneklerimizin içinde biriken bakterilerde sivilce oluşumunda etkili bir role sahiptirler. Son olarak da ergenlik döneminde ki hormonların yoğun olması sebebiyle de sivilceler gözükebilir.

Sivilcenin Tedavisi Var Mı?

Sivilce tedavisi için dünya kadar ilaç tavsiyesinde bulunurlar. Şu otu kullan, şu merhemi kullan, şu hapı iç kesin çözüm derler. Aman sakın kişilerin tavsiyesine kulak asıp o ilaçları hapları, merhemleri, koca karı ilaçlarını kullanmayın. Size en yakın cildiye doktorundan randevu alın ve onun size verdiği tavsiye ettiği ilaçları kullanın. Arkadaşınızın size tavsiye etmiş olduğu ilaçlar sivilcenizi geçirebilir. Ama unutmayın herkesin cildi, teni ve dokusu farklıdır. O yüzden en sağlıklısı doktorunuza gözüküp onun verdiği ilaçlar doğrultusunda tedavi uygulamak ve sonucunda mutlu sona ulaşmak…Profesyonel tedavi yöntemleri sayesinde sivilcelerden kurtularak özgüveninizi tekrar kazanabilirsiniz.

Yorum yapın