Sivilce Şişliği Nasıl İner?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Çok sık karşılaşılan bir cilt sorunu olan sivilce, yağ bezi kanallarının tıkanması sonucu oluşur. Yağ bezleri cildi koruyan sebum maddesini üretmeye devam eder ve sebum yağ bezi kanalları tıkalı olduğu için dışarıya çıkamaz. Sebum içeride birikmeye başlar ve sivilceyi oluşturur. Sivilce oluşumu nedeniyle ölü hücreler atılamaz. Bu yüzden sivilcede şişlik, kızarıklık ve ağrı oluşur. Peki, bu sivilce şişliğini nasıl indirebilirsiniz?

BUZ: Eğer sivilceniz kırmızı ya da ağrılıysa sivilcenizin üstüne buz koyup geçici olarak şişkinliğini alabilirsiniz. Buz derinin altındaki damarları küçülttüğü için sivilceyi küçültüp kızarıklığını azaltır. * POŞET ÇAY: Poşet çay yardımıyla da sivilce şişkinliğinizi indirmeniz mümkün. Şişkinliği indirmekte yardımcı olan tanen adlı madde poşet çayda bolca bulunur. Poşet çayı, özellikle siyah çay, bir dakika kadar ılık suda beklettikten sonra suyunu sıkıp şiş sivilcenizin üstüne koyunuz.

ASPİRİN MACUNU: Aspirin salisik asit içerdiği için kızarıklık ve şişkinliği almakta yardımcı olur. Karışımı hazırlamak için aspirin tabletlerini iyice dövünüz. Daha sonra macun haline getirene kadar su ekleyiniz. Bir pamuk çubuk yardımıyla macunu sivilceyi kaplayacak şekilde sürünüz. Aspirin aynı zamanda sivilcenizi kurutmakta da etkilidir. Macunun etkisini gösterebilmesi için gece yatmadan önce sürüp sabah yıkamanız önerilir.

DIŞ MACUNU: Sivilcenizin şişliğini indirmek için diş macunu kullanabilirsiniz. Fakat bu ürünü kullanırken cildinizi tahriş etme olasılığı olduğunu için çok dikkatli olmalısınız. Jel diş macunu yerine krem olanları tercih ediniz. Diş macununu sadece sivilcenizin üzerine sürünüz.

KİL MASKESİ: Cildin nemini alan kil maskesi iltihabı tedavi etmekte ve sivilcenin şişliğini almakta oldukça yardımcı olur. Kil maskesinden sonra gözenekleriniz küçüldüğünü ve sıkılaştığını görebilirsiniz. Daha iyi bir sonuç alabilmek için tüm yüzünüze haftada bir kez kil maskesi uygulayıp problemli sivilcelerle özel olarak ilgileniniz.

LİMON, SALATALIK VE DOMATES: Ne kadar doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da bu üç sebze evde sivilce tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. Limonu kesip sivilce bölgesine koyunuz. İçindeki sitrik asit iltihapla savaşıp sivilceyi indirecektir. Salatalığı ve domatesi de yine aynı şekilde kesip sivilcenin üzerine koyup bekletiniz.

Yorum yapın