Sivilcelerden Kurtulma Yöntemleri ve Çözüm Önerileri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Ciltte oluşan sivilceler son derece kötü bir görünüm ortaya çıkarıyor. Sivilcelerin oluşum nedenleri de birçok hastalık gibi farklı nedenlere dayanabiliyor. Genelde sivilceden en çok yakınanlar yeni ergenlik çağına giren gençler olsa da artık yağlı yiyecek tüketimi çok fazla bir boyuta ulaştığından bu sivilcelerin kendiliğinden geçmesi gibi bir durum bulunmuyor.

Sivilce Oluşunun Başlıca Nedenleri

Sivilcenin ortaya çıkması için belli nedenler vardır. Herkesin cilt yapısı ve metabolizması farklı olduğundan sivilcenin şiddeti de farklı olacaktır. Sivilceye neden olan durumlardan bazıları;

  • Gözenekleri kapanmış bir cilt sivilce oluşumu için son derece idealdir.
  • Aşırı yağlı yiyecek tüketimi.
  • Hormonal dengesizlikler.
  • Stres.
  • Kötü diyet uygulamalar sivilce oluşumunun en çok görülen nedenleri arasında bulunmaktadır.

İyi bir sivilce tedavisi ile bu sivilcelerden kurtulmak mümkündür. Ancak sivilcelerin şiddeti çok değilse direkt olarak ilaç tedavisine başvurulması da önerilmemektedir.

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Nedir?

Sivilce oluşumu yeni başlamış ise yiyeceklerdeki yağ oranı azaltılarak bu dönemin en az şekilde atlatılmasına özen gösterilebilir. Yağlı olmayan yiyecek tüketmek sivilceleri tetiklemeyecektir. Bununla birlikte cips, kola gibi hazır yiyeceklerden de uzak durmak gerekiyor. Sivilceler çok iri ve gözü çok rahatsız edecek yoğunlukta ise bir doktora başvurmak gerekiyor.

Dermatoloji uzmanı sizlere önce krem ile bir tedavi uygulayacaktır. Verdiği kremler yeteri kadar iyi sonuç vermediği takdirde önce sizden bir kan testi isteyecek ve sağlık değerlerinize göre sivilce tedavisine başlayacaktır. Kullanılan ilaçlar biraz ağır olacağından kan testini iki ayda bir yaptırmanız ve sürekli olarak doktor kontrolünde bulunmanız gerekiyor. Ancak 6 ile 8 ay arasında sivilcelerden tamamen kurtularak pürüzsüz bir tene kavuşma imkânı buluyorsunuz.

Sivilce En Çok Kimde Oluşuyor?

Sivilce oluşumları genelde ergenlik dönemindeki gençlerde ortaya çıkıyor. Ancak ilerleyen yaştaki insanlarda da nadiren görüldüğü oluyor. Hormon dengesi bozulan insanlarda cilt direk olarak tepkisini sivilceler ile gösteriyor.

Yağlı ve hazır yiyecekleri çok tüketen insanlarda yine sivilcelere maruz kalan insanlar arasında bulunuyor. Sivilce oluşumu düzenli cilt bakımı ile engellenebilir bir durum olduğu gibi ortaya çıktığında da leke boyutuna gelmeden tedavisi yapılabilir bir cilt rahatsızlığıdır.

Yorum yapın