Siyatik Ağrısı Nedenleri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Siyatik, omurilikten ayak tabanına kadar uzanan, kalın yapıda ve vücudun en uzun sinir yapısı olarak vücutta yer alır. Bel ağrısı ortaya çıktığında, siyatik ağrı olduğundan şüphelenilmesi gerekir. Çoğu bel ağrısının nedeni siyatik sinir yapısından ortaya çıkmaktadır. Siyatik ağrı oluşmasının nedenlerinden biri de, siyatik sinir yapısının; kas spazmı, kalça spazmı ve bel fıtığı gibi oluşumlar sonucu baskılanmasından kaynaklanmaktadır. Aşırı kilo da bunu tetikleyecek ve sizi rahatsız edece konuma getirecektir.

Genellikle fizik tedavi uzmanlarının sıklıkla karşılaştığı rahatsızlıklardan biridir. Siyatik ağrısının oluşmasının bir diğer nedenleri de, omurga bölümünde ortaya çıkabilecek enfeksiyon, tümör, kireçlenme ve travmalar olarak belirlenmektedir. Siyatik ağrı şikayetleri incelendiğinde, kişide şiddetli ağrı, anormal kan değerleri, ishal ve ateş belirtileri bulunuyorsa, mutlaka fizik tedavi uzmanına görünmesi gerekmektedir.

Bu ağrılar yaşam kalitenizin de düşmesine neden olacaktır. Bunun için ilgili tedaviye hemen başlanılması yararınıza olacaktır.

Siyatik Ağrısında Klinik Tablo

Siyatik ağrısı bulgularına bakıldığında; bacaklardan aşağıya doğru, bıçak saplanması gibi inen ağrı şikayetleri, yanma, batma ve karıncalanma hissi görülür. Kişide bu belirtilerin hepsi de görülebilirken birkaçı da görülebilir. Siyatik ağrısında öncelikle hafif başlayan bel ağrısı ve ardından şiddetli bacak ağrısı ortaya çıkar. Bel ve bacak sırayla ağrı belirtisi gösterir. Bel ağrırken bacak geri planda kalır. Bacak ağrırken bel ağrısı geri planda kalacak şekilde ağrı döngüsü devam eder.

Hareket ederken veya oturup kalkarken, bel kilitlenmesi sonucunda şiddetli bacak ağrısı ortaya çıkar. Ağrı şiddeti yanma ve soğukluk hissi olarak devam eder. Sürekli bacaklarda kendini gösteren siyatik ağrısı, bacakların güçsüz kalmasına neden olur. Fizik tedavi uzmanının muayenesi sonucunda, elektrofizyolojik tanı (EMG) ve MR (EMAR) tedavi yöntemleri kullanılır.

Seçtiğiniz kurumun bu konuda uzman olması tedavi sürecini hızlandırır. Bundan dolayı buna dikkat ederek adımlarınızı atmanız yararınıza olacaktır. Ayrıca tedavi süresi içerisinde uzman hekimin önerdiği tüm ayrıntılara dikkat edilmeli ve profesyonel bir yol izlenmelidir. Bunun için tedaviye cevap vermek en etkili yöntemlerden biri olarak karşınıza çıkacaktır.

Yorum yapın