Sızdıran Gutu İyileştirmek İçin 6 En İyi ve En Kötü Gıda

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Sızıntılı bağırsak sendromu nahoş olduğu kadar tartışmalı. Şişkinlik, rahatsızlık ya da kramplar, gaz, gıda hassasiyeti ve yorgunluk çekiyorsanız, alternatif bir tıp doktoru sizi sızan bağırsak sendromu ile teşhis edebilir. Ancak, doktorunuz büyük olasılıkla aynı fikirde olmayacaktır.

Gastroenterolog Dr. Donald Kirby, “Bir MD’nin bakış açısından çok gri bir alan” dedi. “Doktorlar en büyük bağışıklık sistemi organımız olan bağırsak hakkında yeterince bilgi sahibi değiller” dedi.

Sızan bağırsak var mı?

Resmi olarak, sızan bağırsak sendromu hiç yok. Tıp literatüründe tanınan en yakın benzer durum, genellikle diyabet, enflamatuar bağırsak hastalığı, Crohn hastalığı ve bazı kanserler gibi bilinen sağlık problemleri ile ilişkili olan bağırsak geçirgenliğidir. Bu nedenle, çoğu doktor sızan bağırsakları bir nedenden ziyade bir semptom olarak ele alacaktır. Öte yandan, bazı alternatif uygulayıcılar buna katılmayacak ve sızan bağırsak sendromunun kendi başına bir sağlık sorunu olduğunu tartışacaklardır.

Genel olarak tedavi, diyetin iyileştirilmesine odaklanırken, besin takviyeleri ve bitkisel ilaçlar da reçete edilebilir. Bazı hastalar için, bu alternatif seçenekler geleneksel ilacın başarısız olduğu durumlarda biraz rahatlama sağlayabilir. Bu tedavilerin yardımcı olabileceğine dair açık bilimsel kanıtlar olmadığını ve bazı durumlarda da altta yatan bir sağlık sorununu daha da şiddetlendirebileceğini belirtmek gerekir.

Bu tartışmaya hangi şekilde yaslanmanız gerekiyorsa, ciddi tekrarlayan semptomlarınız varsa, profesyonel tıbbi yardım almanız gerekir. Sızıntılı bağırsak sendromu ile ilişkili bilinen bazı koşullar potansiyel olarak yaşamı tehdit eder ve ciddiye alınması gerekir. Bu durumlarda, iyi bakımın yerini tutamaz.

Öte yandan, sızan bağırsak sendromuna alternatif yaklaşımlarla yemin eden birçok insan var. Yani alternatif bakım arayışındaysanız, size tavsiye edeceğiniz yiyecekler, durumunuz için en iyi ve en kötü olanlar arasındadır.

Sızan bir bağırsak için en iyi yiyecekler

1. Kemik suyu

Kaçak bağırsak sendromu için yemeye söylediğiniz ilk şey, kemik suyu. Alternatif sağlık sağlayıcılarına göre, kemik suyu kolajen, jelatin ve glutamin açısından zengindir. Bunların, bağırsak hasarını iyileştirirken bağırsak sağlığını iyileştirdiğine inanılmaktadır. Kemik suyu için tarifimize göz atın.

2. Kimchi ve lahana turşusu

Sızıntılı bağırsak sendromu genellikle zararlı bakterilerin, mayaların ve hatta parazitlerin birikmesiyle ilişkilidir. Bu nedenle, alternatif terapistler tarafından verilen çözümün bir kısmı genellikle probiyotikler tüketmek olacaktır. Ekler ile birlikte, kimchi ve pastörize edilmemiş lahana turşusu gibi fermente gıdalar tüketmeniz tavsiye edilebilir. Aslında, süt ürünleri içermeyen, glutensiz mayalanmış herhangi bir ürünün iyi bir uyum göstermesi muhtemeldir.

3. Yağlı Balık

Balık ve balık yağı sızan bir bağırsak belirtilerini azaltmak için oldukça iyi. Morina veya somon gibi omega-3 esansiyel yağ asitlerinde yüksek olan herhangi bir şey tavsiye edilir. Dahası, bu balıklar ayrıca D vitamini içerir. Bağırsak sorunları olan birçok kişinin D vitamini eksikliğine sahip olduğunu gösteren iyi bir kanıt vardır, ancak doğrudan bir bağlantı olup olmadığı belirsizdir.

Sızan bağırsak için en kötü yiyecekler

1. Şeker

Tatlı, lezzetli şeker, bağırsaklarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olan dost canlısı iyi bakteriler için korkunçtur. İster geleneksel ya da alternatif bir tıp uzmanı olun, aynı şeyi söyleyeceksiniz: Eğer bağırsak problemleriniz varsa, o zaman şeker atmaya başlayın. Siz buna rağmen, yapay tatlandırıcıları da diyetinizden çıkarmalısınız, çünkü onlar da çok kötüler.

2. Alkol

İster geleneksel ya da alternatif bir tıp uzmanıyla konuşun, aynı şeyden bahsedeceksiniz: alkol kötüdür. Sızıntılı bağırsak sendromu için kötüdür ve benzer semptomları olan hemen hemen her durum için kötüdür. Aslında, ciddi bir sağlık sorununuz olmasa bile, alkol hala bağırsaklarınız için korkunçtur. Alkol tüketimi mide ülserleri, asit reflü ve kansere bağlıdır, genel sindirim sorunlarından bahsetmez.

3. Buğday ve gluten

Alternatif sağlık profesyonellerinin çoğu, gluteni sızan bağırsak sendromunun semptomlarının en büyük nedeni olarak gösterecektir. Genel teori, glutenin sindirilmesi zor ve hormon zonulin’i arttırmasıdır. Bu, bağırsakların daha geçirgen olmasını sağlayabilir ve toksinlerin bağırsak astarından kan dolaşımına geçmesine izin verebilir. Bu nedenle, hastalar genellikle ekmek, tahıllar, en çok pişmiş ürünler, makarna ve bira gibi buğday / glüten içeren gıdalardan kaçınmaları tavsiye edilir.

Anti-inflamatuar ilaçlar hakkında bir kelime…

Çok fazla bir gıda değil, ibuprofen gibi antiinflamatuar ilaçların da bağırsak tahrişine neden olduğu bilinmektedir. Bu yüzden sızıntılı bağırsak sendromunuz olduğundan şüpheleniyorsanız, mümkün olan her yerden bunları yönlendirmelisiniz.

Yorum yapın