Şok Diyet Nedir? Zararları Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Kilo problemi yüz yıllardır insan oğlunun en büyük problemleri arasında yer almaktadır. Tahmin ederim ki, sizde bu yazımızı okuyorsanız, kilolarınızla başınız dertte. Her insan gibi hepimiz kilolardan kurtulup, fit bir görüntüye sahibi olmak isteriz. Belki fit görüntüye sahip olmak için bugüne kadar birçok rejim denediniz ve hiçbirinden sonuç alamadınız. Şu şok diyet nedir diye oturup koyuldunuz araştırmaya.

Kısaca söylemek gerekirse, şok diyet, kısa zamanda hızlı kilo vermeye yarayan bir diyettir. Şok diyet uygulamalarında genellikle çoğu insan güzel sonuçlar elde etmektedir. Ancak bu rejimi yapanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, şok diyet ile kilo verenlerin, diyet programını bıraktıklarında, tekrardan kilolarını aldığını göstermektedir.

Aslında burada bizlerde hata bulunmaktadır. Program sonunda, eski alışkanlıklarımıza dönmek yerine, düzenli bir şekilde beslenmeye dikkat etsek, eski kilolarımızı geri almamış oluruz. Şok diyet programının yanına ek olarak sporda eklersek, programın verimi en az 2 kat artacaktır.

Şimdi sizlere bazı şok diyet listeleri vereceğim. Bu listeler ünlüler tarafından da uygulanmıştır. Eğer şok diyet programına girecekseniz bu listeler arasından tercih yapabilirsiniz. Ancak şunu unutmayınız ki vermiş olduğumuz listeler kesinlikle doktor tavsiyesi değildir. Sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere tavsiyemiz diyet programlarına başlamadan önce mutlaka bir uzman ile görüşüp, sağlığınızın bu tip bir programa uygun olup olmadığını öğrenmenizdir.

Kenan Doğulunun Kullandığı Şok Diyet Listesi

1.Gün: Bir bütün lahanayı ufak ufak doğrayın sonrasında büyük bir tencereye koyun. İçine 2 adet havuç, 1 adet soğan, 1 adet kabak koyup üstüne 2 litre su ekleyin, çok az oranda tuz atabilirsiniz. Yağ kesinlikle kullanmayın. Yapmış olduğunuz karışımı pişirin. Sebzeler bizince bilendir dan geçirin. Gün boyu sadece yapmış olduğunuz bu çorbayı tüketin.

2.Gün: Birinci gün hazırlamış olduğunuz lahana çorbasından hazırlayın. Gün boyu lahana çorbası içmeye devam ediyoruz. Yanında şeker oranları düşük meyveler tüketebiliriz. Gün boyu bunların dışında hiçbir şey tüketmiyoruz.

3.Gün: Anı şekil yeniden taze lahana çorbası hazırlıyoruz. Çorbanın yanına et, balık, tavuk, hindi eti koyabiliriz. Hazırladığımız etler kesinlikle yağsız olmalıdır. Gün boyu bu menüden başka bir yiyecek tüketmiyoruz.

4.Gün: İlk üç gün içinde tükettiğimiz besinlerin hepsini aynı anda tüketiyoruz. Yani lahana çorbası, et ve meyve.

5.Gün: Taze lahana çorbamızı yine hazırlıyoruz. Çorbamızın yanında 1 kaşık yağsız pilav veya makarna alabiliriz. Bunun dışında başka bir şey tüketmiyoruz.

6.Gün: Lahana çorbamızı yine hazırlıyoruz ve seçmiş olduğumuz bir et türünü ızgarada pişiriyoruz.

7.Gün: Lahana çorbamızı yine hazırlıyoruz ve 6 gün boyunca yediğimiz et ve meyve guruplarından çorbamızın yanına ilave ediyoruz.

3 Günde 5 Kilo Verdiren Şok Diyet

Öncelikle şunu belirtelim arkadaşlar, bu diyet sadece 3 gün yapılacaktır. 3 gün bu diyeti yaptıktan sonra, bir daha bu diyeti uygulamak istiyorsak üzerinden 2 ay geçmesine beklemelisiniz.

Bu diyet şu şeklide yapılmaktadır. Günde ortalama 3 litre su içmeye dikkat edip, en az 30 dakika spor yapıyoruz. 3 gün boyunca aşağıda vermiş olduğum listeyi harfiyen uygulamaya dikkat ediyoruz.

Sabah: Bir bardak ılık suyun içine limon sıkıp aç karnına tüketiyoruz. 1 bardak şekersiz, çay, kahve ve bitki çayı içiyoruz. 2 adet yumurta, 1 adet salatalık, yarım yaprak marul, yarım demek maydanoz ve yarım demet roka yiyoruz.

Ara Öğün: Sadece 1 adet yeşil elma tüketiyoruz.

Öğle: 1 adet salatalık, istediğiniz kadar yeşillik, 1 kase yağsız yoğurt, 1 kase yağsız olmak şartıyla çorba. Bunların dışında başka bir şey tüketmiyoruz.

Akşam: 1 kase yoğurt, 1 adet salatalık, 1 kase yağsız çorba.

Bu diyeti 3 gün boyunca uyguluyoruz. Yukarıda söylediğim gibi bol bol su tüketerek programı devam ettiriyoruz.

Bu program kişiye göre değişiklik göstere bilir ama, düzgün bir şekilde uygulanır ve sporda işin içine katılırsa 3 gün içinde en az 5 kilo verdirir. Sizlere şok diyet hakkında bilgi verdim, hepinizin aklına şu geliyordur. Acaba bu şok diyetlerin sağlığa bir zararı var mıdır? Şimdi bu konu hakkında da size detaylı bilgi aktaracağım. Yazımızın tamamını okuyun, diyeti yapıp yapmamaya o şekilde karar verin.

Şok Diyetin Sağlığa Zararları

Şok diyet programlarında karaciğerdeki glikojen depoları azalmaktadır. Bu ne alma gelir derseniz; Şok diyeti yaptınız ve bıraktınız. Şok diyet sırasında glikojen depoları azaldı. Normal beslenmeye döndünüz ve glikojen depoları tekrardan yenilenmeye başladı. Tekrar dediniz ki şok diyet yapacağım ve glikojen depoları yine azalmaya başladı. Bu döngü karaciğerinizin ilerleyen zamanlarda yağlanmasına sebep olacaktır.

Şok diyetin sağlığa bir diğer zararı ise, eğer şok diyet programlarını uzun süre kullanmaya devam ederseniz, metabolizma hızınız bir hayli azalacaktır. Şok diyette alınan az kaloriden dolayı metabolizma yavaşlama sürecine girer. Diyeti bıraktığınızda metabolizmanızın eski haline dönmeme durumu vardır.

Sürekli yapılan şok diyetlerin sonucunda, kilonun sürekli alınıp verilmesiyle, mikro dokular büyüyüp ve küçülür. Bu durum ilerleyen zamanda kalp hastalıklarının çıkmasına sebebiyet verir.

Şok diyet programı uygulayıp, kilo verip ancak ilerleyen zamanlarda kiloyu tekrar geri almanız, glikozu hücrelere ulaştırmakla görevli insülin hormonunun işini zorlaştırır. Buda ilerleyen zamanlarda şeker hastası olmanıza sebep olur.

Şok diyetlerde vücut halsiz kaldığından dolayı, belli bir süre sonra stres ve sinirlilik durumu ortaya çıkar. Bu durum ilerleyen günlerde psikolojik sorunlar ortaya çıkarabilir.

Şok diyetlerde alınan vitamin ve minerallerin de oranları azalmaktadır. Vücut uzun süre vitamin ve mineralden yoksun bırakılırsa, ilerleyen zamanlarda ciddi sağlık sorunları baş gösterebilir.

Arkadaşlar sizlere şok diyet nedir hakkında, birkaç şok diyet programı vererek ve şok diyetin zararlarını anlatarak makalemi bitirdim. Yukarıda sizlere bir uyarıda bulundum. Yine aynı uyarıyı yapıyorum. Yazdıklarımızın hiçbiri doktor tavsiyesi değildir. Bu tip bir diyete başlamadan önce, iyi bir uzmanla görüşmenizi tavsiye ederim. Bunun sebebi bilmediğiniz bir rahatsızlığınız olabilme ihtimalidir.

Yorum yapın