Somon Balığının Faydaları Nelerdir?

Son yapılan bir amerikan araştırmasına göre beyin faaliyetini güçlendiren daha fazla balığın içerdiği omega – 3 yağ asitleridir.

Balık aynı zamanda fosfor da içeriyor. Ama onun beyine ve hafızaya yararı fosfor içermesiyle ilgili olmayıb, tamamen bol miktarda içerdiği Omega – 3 yağ asitinin katkısından dolayıdır. Son yapılan bir amerikan çalışması beyin aktivitesinde balığın içerdiği bu önemli mineralin yararlarını vurgulamaktadır. Ve bundan ilave bu yağ asitleri hafızayı güçlendiererek Alzheimer hastalığını önler.

Bu maddeler özellikle, sinir hücrelerinin zarları için akışkanlık veren uzun ve esnek moleküllerden oluşuyor. Ve, kısaca olarak desek, bu asitler hafizayı güçlendirir yani, anıları arşivleştirmekte yardımcı oluyor. Şöyle ki, onlar nöronlar arasında bağlantı kurmaya yardımcı oluyorlar. Araştırmanı yapan doktorların düşüncesine göre, omega 3 alımına çocuk anne rahmindeyken başlanmalıdır. Diğer bir italyan çalışması hamile annelerin hamilelik döneminde haftada en az 340 gr balık yemeleri gerektiğini söylüyor. Bu şekilde yeni doğan bebeklerin öğrenme ve hatırlama kapasitelerini yükseliyor. Ve aynı zamanda bilmenizde yarar vardır ki, omega – 3’ü daha fazla içeren balık somon balığıdır.

Büyüme ve beyin için çok önemli olan omega – 3 beyni yaşlanma riskinden korur. 65 yaş üstü olan 8000 kişi arasında yapılan bir araştırma haftalık olarak düzenli şekilde balık tüketiminin Alzheimer riskini azalttığını göstermişler. Haftada her biri 125 gram olmakla 2 porsiyon balık yemek ideal olurdu. Hamile kadınlar için iki porsiyon yerine üç porsiyon tavsiye edilir.

Yorum yapın