Sony’nin Kablosuz VR Gözlüğü Ortaya Çıktı

Sanal gerçeklik cihazları geçtiğimiz yıllara damga vurdu ve hatrı sayılır bir başarı yakaladı. Fakat son zamanlarda VR gözlükleriyle ilgili pek habere rastlamıyor, yeni çıkan bir cihaz görmüyoruz. Bu durum, elbette sanal gerçeklik gözlükleri furyasının sona erdiğini göstermiyor. Teknoloji devleri kapalı kapılar ardında yeni cihazlarıyla ilgili geliştirmeler yapmayı sürdürüyor. Sony de yeni PS VR cihazının hazırlıklarını yapan şirketlerden biri. Yeni ortaya çıkan bir patent, Sony’den uzun süredir beklenen bir atılımın geleceğine işaret ediyor.

Sony, Yeni Sanal Gerçeklik Gözlüğü Üzerinde Çalışıyor

Sanal gerçeklik gözlüğü deneyimini baltalayan en önemli unsur kablolar. Özellikle de çok fazla hareket gerektiren VR oyunları oynanırken kablolar önemli bir sorun teşkil ediyor. PS VR da dahil olmak üzere kabloyla bağlantı kuran VR cihazlarında kablolar uzun bırakılarak bu sorunun üstesinden gelinmeye çalışılsa da yine de tam olarak rahat bir oynanış sağlanamıyor.

Japonya Patent Ofisi tarafından yayınlanan görselde Sony’nin kablosuz çalışan sanal gerçeklik gözlüğü net bir şekilde görülebiliyor. PlayStation 4 ve ona bağlı bir cihazın göründüğü patent görseli, aslında şu an piyasada mevcut olan PS VR ile neredeyse aynı görünüyor. Aradaki tek fark ise kabloların olmaması. PS VR kablosuz olarak, PS4’e bağlı cihazla bağlantı kuruyor. Televizyonun üst kısmında ise hareketlerin algılandığı bir kamera sistemi görülüyor. Kablosuz bağlantı özelliği dışında cihazla ilgili herhangi bir bilgi maalesef görülemiyor. Öte yandan Sony’nin yeni VR gözlüğünde görüntü kalitesinin artırılması, hareket takibi sisteminde geliştirmeler yapması bekleniyor. Ayrıca kablosuz olarak kullanılacak olan gözlüğün gecikme süresinin minimum düzeyde olması da bu cihazdan beklenenler arasında.

Patent görseli yeni yayınlanmış olsa da, Sony’nin bu patenti 2 yıl öncesinde kaydettiği belirtiliyor. Dolayısıyla Sony’nin bu patenti ne zaman gerçek bir cihaz olarak karşımıza çıkaracağı henüz bilinmiyor. PS VR’ın en büyük rakipleri HTC Vive ve Oculus’un kablosuz VR cihazlarını görücüye çıkarttıklarını düşünürsek Sony’nin hamle yapmaması için hiçbir neden bulunmuyor. Bu yıl E3’e katılmayacak olan Sony’nin gelecek planlarını ve olası bir cihaz duyurusunu görebilmemiz için 2020 yılını beklememiz gerekecek gibi görünüyor.

Yorum yapın