Sorunsuz Boşanmanın Yolları Nelerdir?

Ülkemizde yapılan istatistikler ile anlaşılıyor ki, ülke genelinde boşanma oranlarındaki artış devamlı olarak yükselmektedir. Aile Sosyal Politikalar Bakanlığının bile bu tür boşanmaların ilerlemesini, aile bütünlüğünün korunması için yapılması gereken tüm adımları atması ve bu konuya dikkat çekmesi için çalışmalar devamlı olarak güncellenmektedir.

Hemen hemen her gün haberlerde izlediğimiz kadına şiddet konuları, ailelerde oluşan sorunların büyüyerek bir faciaya dönüşmesi, hem kötü evliliklerin zorla sürdürülmesi hem de bu konudaki toplumun boşanma konusuna baktığı bakış açısı ile doğru orantılı olarak ilerlemektedir.

Sorunsuz boşanmalar için yapılacak belirli bir strateji izlenimi ise hem eşlerin akılcı kararlar vermesine sebep olabilmekte, hem de yaşanabilecek olumsuz olayların önünde bir set olarak durabilmektedir. Boşanma süreci içerisinde kişilerin birbirlerini yıpratıcı kelimelerden sakınmaları son derece önemlidir. Çünkü söylenecek bir söz bile bir kıvılcımın büyümesine neden olabilecektir.

Boşanmalarda eşler çocukların ruh hallerini ilk olarak ele almaları gerekiyor. Çoğu zaman anlaşmalı boşanmalar çocukların bu durumdan en az zarar ile etkilenmelerinin önüne geçebilmektedir. Bu konuda en büyük tavsiyemiz ise bu tür boşanmalar için yapılacak işlemlerde bir psikolog eşliğinde sorunların görüşülerek halledilmesi ve onların yönlendirmeleri ile boşanma işlemlerinin gerçekleştirilmesi olacaktır.

İnsani değerlere saygılı davranacak kişilerin boşanma esnasında birbirlerine olan düşmanlıkları nedeni ile yapılacak her türlü kötü davranışın çocukların psikolojik travmaları için kötü sonuçlar doğuracağının bilinci içinde bu tür işlemleri yapmaya çalışılmalıdır.

Yorum yapın