Sosyal Medya Fotoğraflarınızı Yedekleyin

Kullandığınız Tüm Sosyal Ortam Sitelerindeki Kendi Fotoğraflarınızın Hızlı Bir Yedeğini Alın

Siz de günümüzdeki birçok kişi gibiyseniz, fotoğraflarınız aileniz veya dostlarınızla paylaşabilmeniz için fotoğraf makinesinden veya telefonun kamerasından doğrudan İnternet’e gidiyordur. Bizler fotoğraflarımızı sosyal ortam ve diğer paylaşma sitelerinde paylaşırız ve insanlar da resimleri etiketler ve yorumlar. Bu, uzun zaman ve uzak mesafelerde irtibatta kalmanın eğlenceli bir yoludur.

Ama tüm bu fotoğraflarınızın yedekleri de var mı? Seagate ve Harris Interactive tarafından yapılan bir ankette insanların %72’si, fotoğraf ve videolarını en değerli dijital varlıkları arasında kabul ediyor. Ancak bunların sadece %27’sinin harici bir yedekleme diski vardır. Ve Washington Post’a göre Facebook artık dünyanın en büyük fotoğraf havuzu, ancak çoğu Facebook kullanıcısı fotoğraflarının başka bir yerde kopyasını tutmuyor.

Kendi fotoğraflarınızın yedeğini bulundurmak için birçok neden vardır. Bir kopyasını basmak veya bir fotoğrafı e-postayla birisine göndermek istiyor ve sosyal ortam hesabınıza hemen erişemiyorsanız ne yaparsınız? Farklı bir web sitesine geçmek veya bir hesabı değiştirmek veya iptal etmek istediğiniz zaman ne yaparsınız? Bir parolayı unutmak bile kendi fotoğraflarınıza olan erişiminizi engelleyebilir.

Çoğu web sitesinde fotoğrafları kopyalamak için sadece birkaç adım yeterli olur. Sürekli tonlarca resim çekseniz bile, Backup Plus veya Kablosuz Plus gibi kullanımı kolay taşınabilir disklerde hızlı bir şekilde bunların birer yedeğini saklayabilirsiniz. Sonra o web sitesine ne olursa olsun, kendi fotoğraflarınız sizde bulunur.

Facebook Fotoğraflarınızı Yedekleme

Şimdiye kadar Facebook’ta paylaştığınız fotoğrafların tamamını indirmek için bir hesap arşivi oluşturmanız gerekir:

  1. Herhangi bir Facebook sayfasının sağ üstündeki hesap menüsünü tıklatın.
  2. Hesap Ayarlarını seçin.
  3. Facebook Verilerinizin Bir Kopyasını İndir tuşunu tıklatın.
  4. Arşivimi Başlat tuşunu tıklatın.

Hesabınızı doğrulamanız istenir. O zaman site, bütün hesabınızın ve karşıya yüklediğiniz tüm fotoğraf ve videoların bir arşivini oluşturur. İndirmek için bireysel öğe seçemezsiniz, ancak son .ZIP dosyası açıldığında, paylaşımlarınızın HTML dosyalarının bulunduğu birden fazla klasör ve fotoğraf ve videolarınızın karşıya yüklediğiniz zamanki orijinal boyut ve kalitesindeki hallerinin bulunduğu klasörleri bulabilirsiniz.

Flickr Fotoğraflarınızı Yedekleme

Flickr’ın toplu indirme özelliği yok, ancak bu hizmet, Windows ve Mac için kullanabileceğiniz birçok farklı üçüncü kişi yedekleme aracına işaret ediyor. Bunları, tüm fotoğraflarınızı, albümlerinizi ve takımlarınızı indirmek için kullanabilirsiniz.

Instagram Fotoğraflarınızı Yedekleme

Instagram bir arşiv hizmeti sunmuyor, ancak Instagram fotoğraflarınızı dışarı vermek ve yedeklemek için kullanabileceğiniz üçüncü kişi araçları var.

Picasa Fotoğraflarınızı Yedekleme

Bilgisayarınızda Picasa yüklüyse, Picasa Web Albümlerindeki bütün albümleri yedeklemek üzere indirebilirsiniz. Eylemler > Picasa’ya İndir tuşunu tıklatmanız yeterli olur. Bir sonraki pencerede İndir tuşunu tıklatın.

SmugMug Fotoğraflarınızı Yedekleme

SmugMug galerinizde, Araçlar > Tümünü İndir seçeneğini seçin. Bu, galeriyi bir .ZIP dosyasında birleştirmeye başlayacaktır. Hazır olduğunda SmugMug, arşivi indirmeniz için size bir e-posta bağlantısı gönderir. Dosya, iki hafta boyunca burada kalır.

Fotoğraflarınız için daha fazla yedekleme alanı mı gerekiyor?

Resim ve video çekmeyi gerçekten seviyorsanız, bilgisayarınız için Backup Plus Masaüstü Disk gibi daha büyük bir yedekleme depolaması almayı düşünün. Veya tüm içeriğiniz için hem depolama, hem de akış erişimi istiyorsanız, tüm fotoğraflarınızı, videolarınızı ve daha fazlasını depolayabilmek ve ardından bunları evinizdeki herhangi bir yerden görüntüleyebilmek için Seagate Central ev ağ sistemini deneyin.

Yorum yapın