Sosyal Medya Vs Geleneksel Medya

Son zamanlarda televizyonda hiç denk geldiniz mi bilmiyorum ama bir çok kanalda farklı konuklar ile sürekli sosyal medya tartışmaları gerçekleştiriliyor. Kimisi sıfır bilgili sunucular ve bilgili konuklar arasında, kimisi ise sıfır bilgisi olduğu halde ben bilirim havasındaki sunucular ve bilgili konuklar arasında geçiyor!

Genel kanım bu tarz programların sosyal medyayı tartışmak yerine, geleneksel medya üzerinden para kazanan insanların sosyal ağları kötü göstermeye çalışmalarına yönelik olduğu üzerine. Örneğin hep sosyal medyanın zararları, kullanıcılarının asosyal oldukları, intihar v.b vakalar üzerine konuşmalar yapılıyor. Fakat hiç bir sunucu paylaşımın fayfalarından, geleneksel medyanın geri kaldığı zamanlarda sosyal medyanın önde olmasından, iletişim hızlılığından, güvenilirliğinden v.b hiç bir şeyden bahsetmiyor.

Devamlı dikkatimi çeken başka bir üzücü husus var. Sosyal medyanın sadece Facebook ve Twitter üzerine döndüğünü sananlar. Hayır! Siz sadece bu ikisini duymuşsunuz (evet bildiklerinden de değil) diye sosyal medya ve ağlar bu ikisinden ibaret değil. Ufak bir araştırma ile (Google it!) çok daha farklı ağlara ulaşabilir hatta bilgisizliğinizi bilgiye çevirebilirsiniz! Deneyin!

Sosyal Medya’nın Geleneksel Medyadan Farkları!

  1. Erişim – Hem geleneksel medya hem de sosyal medya teknolojileri herkesin genel bir kitleye erişebilmesine olanak tanır. Bir internet sitesi veya profili için arama yapabileceğiniz için sosyal medyada aradığınız şeye erişmeniz daha hızlı ve kolaydır.
  2. Erişilebilirlik – Geleneksel medya için üretim yapmak genellikle özel şirketlerin ve hükümetlerin sahipliğindedir; sosyal medya araçları genel olarak herkes tarafından az veya hiç maliyetle kullanılabilir.
  3. Kullanılırlık – Geleneksel medya üretimi çoğunlukla uzmanlaşılmış yetenekler ve eğitim gerektirmektedir.(Eskiden!) Çoğu sosyal medya için bu geçerli değildir veya bazı durumlarda yetekler tamamen değişmiş ve yenidir, yani herkes üretimde bulunabilir.
  4. Yenilik – Geleneksel medya iletişimlerinde meydana gelen zaman farkı (günler, haftalar, hatta aylar) anında etki ve tepkisi olan sosyal medya ile kıyaslandığında uzun olabilmektedir (Tepkilerin zaman aralığına katılımcılar karar verir). Bir gazeteden alacağınız 1 gün önceki haberi, internet üzerinden haber sitesinden, blogdan v.b ağlardan anında alabilirsiniz.
  5. Kalıcılık – Geleneksel medya yaratıldıktan sonra değiştirilemez (bir dergi makalesi pasıldıktan ve dağıtıldıktan sonra aynı makale üzerinde değişiklik yapılamaz), oysa sosyal medya yorumlar veya yeniden düzenlemeyle anında değiştirilebilir.

Yorum yapın