Sosyal Mesafeyi Denetleyen, Robot Devriye Köpeği

Boston Dynamics’in geliştirdiği robotlar, yetenekleriyle dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Daha önce, şirketin kendi dengesini sağlayabilen ve akıcı bir şekilde yürüyebilen robotunun videolarını görmüştük. Şimdi ise bu robot sokaklarda yerini almaya başladı. Devriye köpeği olarak çalışmaya başlayan robotlar, salgın zamanında sosyal mesafenin korunması adına işbaşı yaptı.

Spot adlı bu robot devriye köpeği, Singapur’da park ve sokak gibi kalabalıkların olduğu alanlarda gezerek sosyal mesafenin korunmasının önemli olduğu konusunda insanları uyarıyor. Şimdilik sadece Bishan-Ang Mo parkında test edilen robotun gelecekte daha fazla bölgede kullanılması düşünülüyor. Robotun bu park ve çevresinde iki haftalık bir denemeye tabi tutulacağı belirtiliyor. Üzerinde yer alan kamera sayesinde parkta kaç kişinin bulunduğunu algılayabilen Spot, sesli olarak insanları uyarıyor ve kişiler arasında belirli bir mesafe bırakılmasının sağlık açısından önemli olduğunu hatırlatıyor.

Singapur’un park ve bahçelerden sorumlu biriminin yaptığı açıklamaya göre robotun kameralı olmasının endişe yaratmasına gerek yok. Çünkü bu kamerayla alınan kayıtlarda kişilerin yüzlerinden kimlik tespiti yapılmadığı ve ayrıca alınan görüntülerin farklı bir amaç için kullanılmadığı ifade ediliyor. Robotun testleri başarılı bir şekilde tamamlanırsa yoğunluğun zirveye çıktığı saatlerde kullanılmak üzere robotların tam zamanlı olarak çalıştırılabileceği söyleniyor.

Daha önce Çin ve Amerika’da drone ile benzer bir devriyenin yapıldığı açıklanmıştı. Bu drone’larla yine sosyal mesafe konusunda bazı uyarılar yapılmıştı. Salgının yavaş yavaş azalmaya başladığı dönemlerde hükümetler bu şekilde tedbirler alarak ikinci bir virüs dalgasının önüne geçmeye çalışıyor. Umarız teknolojinin yardımıyla birlikte dünyayı etkisine alan salgın bir an önce sona erer.

Yorum yapın