Soya Sütü Nedir? Soya Sütünün Faydaları Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Son zamanlarda adından sık sık bahsedilen soya sütü nedir ve soya sütünün faydaları nelerdir kısaca sizlere bahsetmek istiyorum. Soya fasulyesinden elde edilen süt vejetaryenler ve veganlar gibi inek sütü tercih etmeyenler için bitkisel alternatif olarak sunulmakta. Peki bu soya sütü nedir; Soya fasulyesinin ısıtılarak öğütülmesi ve süzülmesi sonucu ortaya çıkan bitkisel süt üründür.

İsterseniz kısaca soya sütünün besin değerine bir göz atalım; Bir bardak soya sütünde yaklaşık 7gr protein bulunmaktadır, yine bir bardakta 4 gr karbonhidrat bulunmaktadır. Besin değeri oldukça zengin olduğu için yine bir bardakta 4.5 gr yağ ve 0 kolesterol içermektedir. Azda olsa B vitamini çeren soya sütü inek sütüne eş değer değildir uzmanlar inek sütü olmadığı zamanlarda alternatif olarak tüketilebileceğini önermekteler.

Soya sütünün faydaları ise; Özellikle içeriğindeki lif oranın yüksek olması nedeniyle kanser türlerini önleme etkisi büyüktür. Kadınların menopoz dönemindeki şikayetlerini soya sütünün önlediğini uzmanlar söylemekteler. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini de azalttığı söylenmektedir. Ayrıca diyabet hastalığına faydalıdır. Sinir ve kasların gevşemesine yardımcı olur.

Soya sütü cilt bakımı içinde kullanılmaktadır. Cilt lekelerini azaltma, cildi sıkılaştırma, yaşlanmayı geciktirme ve cildi koruma etkisi olduğu için cilt maskesi yapılarak cilt bakımında kullanılmaktadır. Bu önemli hastalıkları önleyici etkisi bulunan soya sütü kalsiyum açısından hayvansal sütlere nazaran zayıftır. Beslenme uzmanları kalsiyum ihtiyacını yeşil yapraklı sebzelerden sağlanmasını ve diğer fasulye türleri tüketilmesini önermekteler.

Kısaca bebekler için soya sütü; Yaptığım araştırmalarda gördüğüm inek sütünün soya sütünden üstün olduğunu görmüş bulunmaktayım aileler inek sütünü tolere edemiyorsa sadece bu durumlarda bebeklere soya sütü verilmeli. Çünkü inek sütü anne sütüne en yakın sütlerden olduğu için beslenme uzmanları bebeklere ilk önce inek sütünü önermekteler.

Yorum yapın