Spiderman: The Manga

Japonların çizgi romanlarına Manga denmektedir. Manga yayınları 1950lerden itibaren Japonya’da çok sayıda takipçi edinmeyi başarmıştır. 2007 senesinde Japonya’da Manga pazarının $3,6 milyar’a ulaştığı tahmin edilmektedir. Manga’ya olan ilgi dünyada da artmaktadır. 2008’de Amerika ve Kanada’da gerçekleşen Manga satışlarının tahmini cirosu $175 milyon’dur.

Manga yayınları içerisinde süper kahramanlar da yeralmaktadır. İlk Manga yayını olan süper kahraman Örümcek Adam’dır. “Spider-Man:The Manga” adındaki seri Ocak 1970’de Aylık Shōnen Magazin’de yayınlanmaya başlamış ve Eylül 1971’de sona ermiştir. Toplam 13 hikaye yayınlanmıştır. Ryoichi Ikegami’nin çizdiği seride Yu Komori’nun radyoaktif örümcek tarafından ısırılması sonrasında kazandığı güçler ve kötüler ile mücadelesi anlatılmaktadır. Hikaye tanıdık geldi, değil mi?

Marvel editörü Tom Brevoort’un “Spider-Man:The Manga” serisinin doğuşunu anlattığı makalede ortaya ilginç bir hikaye çıkıyor. 1970lerde Marvel firması yeni pazar yaratmak için Japonya’nın önemli olduğunu düşünüyor ve Japonya’da yayınevleri ile görüşmeye başlıyor. Yayınevlerinden Marvel çizgi romanları için hep olumlu tepkiler alıyor ama hiçbiri yayınlamaya cesaret etmiyor. Sonunda Marvel çizgi romanlarını okuyan birisinin bulunduğu yayınevi ile bir anlaşmaya varılıyor. 1Örümcek Adam çizgi romanları Japonca olarak yayınlanmaya başlanıyor. Deneme olarak 10 haftalık bir yayın programı oluşturuluyor. Ancak sonuç başarısızlık oluyor. Bunun üzerine yaptıkları araştırmalarda sorunun tercümeden kaynaklanan anlam bozukları gibi birşey olmadığı anlaşılıyor. Başarısızlığın ana sebebini kültür farkı oluşturuyor. Japonya’da bireyin topluma karşı gösterdiği saygı ana düşünce felsefesini oluştururken Örümcek Adam çizgi romanlarında Peter Parker evi olsun isteyebiliyor. Bu gibi istekler Japon kültüründe yeralmadığı için Japon okuyucu için birşey ifade etmemiş oluyor.

Bu durum karşısında Örümcek Adam’ın karakter ve konular açısından Japon halkına uygun olan versiyonunun yaratılmasına karar veriliyor. Mangaların özelliği olan görselliğe verilen önem “Spider-Man:The Manga”ya da yansıtılıyor. Amerikan versiyonunda (comics) bir macera genelde 20 sayfa ve çok sayıda konuşma balonundan oluşurken Manga versiyonunda konuşma balonları azaltılıyor ve 20 sayfada bitebilecek bir hikaye 100 sayfa sürebiliyor.

“Spider-Man:The Manga” serisi Aralık 1997’de Amerika’da İngilizce olarak da basılmaya başlanıyor. Seri Nisan 1999’da yayınlanan 31. sayı ile sona eriyor. Orijinal seride yeralan 13 hikayenin sadece 8 tanesi Amerika’da tam olarak yayınlanıyor. Son yayınlanan 31. sayıda orijinal serinin 9. hikayesi yarım kalmış oluyor. Beklenen ilgiyi Amerika’da göremeyen serinin yayın akışı aşağıda yeralmaktadır:

1.”The Birth of Spider-Man” (Spider-Man: The Manga #1-3)
2.”The Transformation of Doctor Inumaru” (Spider-Man: The Manga #4-6)
3.”Too Strong a Hero” (Spider-Man: The Manga #7-9)
4.”The False Spider-Man” (Spider-Man: The Manga #10-15)
5.”Yu Under Suspicion” (Spider-Man: The Manga #16-18)
6.”Summer of Insanity” (Spider-Man: The Manga #19-21)
7.”What is My Destination!”
8.”Woman of Winter” (Spider-Man: The Manga #22-24)
9.”Strangers” (Spider-Man: The Manga #31)
10.”The Mania Demon”
11.”Shadow of Spider-Man” (Spider-Man: The Manga #25-30)
12.”Witch of the Golden Eye”
13.”The Woman Who Raises the Tiger”

“Spider-Man:The Manga”nın Amerika’da yayınlanan sayılarında orijinal seride yeralan şiddet içerikli sahneler çıkarılıyor.

Yorum yapın