Spor Ve Diyet Yaparken Yapılan 5 Büyük Hata Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Sağlıklı beslenme koşulları ülkemizde ne yazık ki biraz zor olarak karşılansa da bu işi gerçekten yapmak isteyen kişiler için belirli başlı püf noktalara değindiğimiz bu içerikte diyet yaparken sıkça yapılan hatalar üzerine birkaç şey belirterek başlamak istiyoruz. Öncelikle diyet yaparken özellikle kadınların sıklıkla kullanmış olduklar detoks diyetleri artık rafa kaldırılmalıdır. Neden mi? Vücudunuza vermiş olduğunuz zararların yanı sıra detoks diyetleri sonrası yaşanan açlık krizi ile birlikte vücudunuza uygulamış olduğunuz ani yemek durumuyla birlikte aşırı kalori tüketimi yapıyorsunuz.

Ardından vermiş olduğunuz kilolar 1 hafta açlığın sonucunda misliyle geri gelebiliyor. Detokslar elbetteki yararlı oldukları noktalar var. Ancak bunları bir uzman kontrolünde boyutunu abartmadan yapmak en doğrusu olacaktır. Detoks diyetleri neden sağlıklı değil? Yapılan sağlık kontrollerinde özellikle dikkat çeken nokta detoks yapan kişilerin hormonal değerlerinde ve vücut dengelerinde sorunlar meydana gelebiliyor. Ayrıca verilen kilonun ardından yağların kendini koruma altına almasıyla birlikte gerçekleşen bu süreçte yağ koruma süresi ne kadar uzatılırsa kilo vermek hem daha fazla zorlaşıyor. Hem de verilen kilo istediğiniz gibi yağlardan değil kas ve diğer bölgelerinizden gidiyor.

1. Sporsuz Bir Diyet Diyetsiz Bir Spor Mümkün Mü?

Komik ve saçma bir başlık olmasına rağmen bu başlığın felsefesini doğru kavramak gerekiyor. Sporu sağlıklı bir beslenmeden ayıramayacağınız üzere diyetin tek başına kilo vermeniz de herhangi bir etkisi olmadığını da kabullenmeniz gerekiyor. Vücudunuzda bulunan kasları spor ile birlikte çalıştırmadığınız takdirde ne yazık ki kilo vermek sizler için büyük bir işkence haline dönüşecektir. Bu yüzden spor yaparken özellikle kilo vermek veya almak için hiç fark etmeksizin spor yapmanız gerektiğini kabul etmelisiniz. Diyet ise sizin için ikinci bir aşama olmalıdır. Diyet ile birlikte bölgesel olarak kilo veremeyeceklerini kabullenemeyen kişilerin aşırı kilo verme sonucunda omuzlarında küçülme, kalçalarında küçülme, kollarında küçülme ve çeşitli istenmeyen bölgelerde küçülme olduğu gözlemlenmiştir. İşte sırf bu yüzden dahi spor olmazsa olmaz etkenler arasında sayılmaktadır. Spor yapmadan doğru bir şekilde kilo vermek ne yazık ki pek mümkün değildir.

2. Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Kilo vermek veya kilo almak isteyen bir kişi için asla unutulmaması gereken nokta şu! Yağ kullanımı sandığınız gibi zararlı bir şey değildir. Yağ, vücudun en önemli besin kaynağıdır. Vücut kendisini koruma altına almak için sürekli olarak bir yağ oranını saklı tutmak zorundadır. Bu yüzden yağ oranlarının çok düşmesini beklemek doğru bir şey değildir. Eğer ki kilo vermek için yapılması gereken diyette sıfır yağlı besin kullanımı sizlere tavsiye ediliyorsa o diyetin size başlarda kilo verdirmesine pek aldırış etmemelisiniz. Vücudunuz kaybettiği enerjiyi diyet bitişinde tıpış tıpış geri alacaktır.

Sabit öğünler yemek yani sizlere 6 öğün yeme hakkı verip kilo vermenize olanak sağlayacak diyetlere aldırış etmemelisiniz. Vücudunuzun kilo vermesini sağlamak için aynı şekilde beslenmeye devam edebilirsiniz. Sadece günlük yağ tüketimini biraz daha azaltmalı sebze ağırlıklı besinleri tüketmelisiniz.

3. Sürekli Kardiyo Yapmak Doğru Mu?

Spora başlamış kişilerin yapmış olduğu en büyük hataya geldi sıra. Spor yaparken yapılan hatalar arasında en büyük sırayı hak eden bu hata kişilerin yağlarının korunmasındaki en etkili faktörlerden birisidir. Kardiyo üzerine salon hocalarının kişileri başlar başlamaz hiçbir test yapmadan direk olarak bisiklet ve koşu bantlarına yönlendirmelerini pek anlamak kolay olmuyor. Kardiyo anlık olarak kalori yaktıran bir spor türü olmasına rağmen kilolu kişilerin bölgesel sorunlarına odaklanmak yerine bu gibi işlevi kısa süreli olan programlar yeni kayıt olan kişilerin eline tutuşturuluyor.

Kardiyo yapmak yanlış mı? Elbette değil. Ancak kardiyo yapmanın da bir süresi olmalıdır. Örnek olarak günde yarım saat koşu yaptıktan sonra bisiklet ile spora devam etmek yerine ağırlık katlarında kendinize yer bulmanız gerekiyor. Vücudu sürekli olarak kardiyo yaptırdığınız takdirde vücut bir yerden sonra tekrar yağları korumaya alacaktır. Yemek yememeniz gerektiğini düşündüğünüz için az kullanım yaptığınızda vücudunuz bunu kendisini zora sokacağınızı düşündüğünden kendiliğinden yapar. Bu yüzden spor yaparken özellikle kilo vermek isteyen kişiler bu noktaya dikkat etmelidir.

4. Psikoloji Kilo Vermek Ve Almak İçin Çok Önemli Mi?

Psikolojinizi asla yapamayacağım diye nitelendiriyorsanız. İstediğiniz antrenmanı yapmaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir diyet veya spor bir işe yaramayacaktır. En basitinden beyin gücünün aktif kullanımı hakkında bilgi sahibi olsanız dahi psikolojinizin bu konuda neler yapabileceğini anlarsınız. Psikoloji kilo verirken etkili midir? Nasıl bir soru ama deliler gibi soru sorduk. Neyse… İşin komik tarafı ise şu kendinize bu kadar güvenmiyorken neden kilo veresiniz ki… Şişman olun veya zayıf olun zaten kendinizden çoktan vazgeçmişsiniz… Bu yüzden bu konuda değinebileceğimiz pek bir nokta yok.

5. Spor Ve Diyet Sırasında Yeni Uğraşlar Edinin

Normalde sinemaya gitmeyen biriyseniz. Bu gibi hobiler edinerek kendinizi harekete sokacak işlevsel şeyler denemelisiniz. Çünkü dışarı çıkmak ve hava almak insanların vücudunuzda gerçekleşen değişimleri görmek sizi fazlasıyla rahatlatacaktır. Aksi takdirde sadece spor ve ev yapan bir kişi için spor bir süre sonra sıkıcı ve yorucu gelen bir aktiviteden başka hiçbir şey olmayacaktır. Halbuki spor bir hayat tarzıdır. Sporu hayatından çıkarmış bir birey vücudunun ve kendisinin en büyük düşmanıdır.

Yorum yapın