Spor Yaparken Üşenmemeniz İçin Gerekli Sebepler Neler?

Birçok kişinin kilo verme telaşıyla başladığı ve çoğu zaman yarıda bırakılan spor, düzenli olarak yapıldığında ciddi şekilde hem ruhsal hem de fiziksel yararları olan bir faaliyet. Basitinden zoruna fark etmeksizin, hareket etmek fiziksel ve ruhsal açıdan insanlara birçok şey katıyor. Ancak bazı durumlarda faydasını bilsek de düzenli olarak yapamayabiliyoruz. Yapsak da sadece kilo verme amaçlı olarak ve hayat tarzına yansımadan kısa süreli amaçlar için başlayabiliyoruz. Hâlbuki spor yapmak sadece kilo vermeyle bağdaştırılmamalı, hayat tarzı olarak sağlıklı yaşam sürmek adına en önemli aktivitelerden biri olmalıdır. Basit bir örnekle spor yapan kişilerin beyinleri çok daha zindedir. Kolayca karar verebilir ve hızlı şekilde uygulamaya geçebilirler. Ayrıca öğrenme yeteneğini de geliştirdiği, beynin daha fazla aktif olmasını sağladığı da bilinmektedir.

Ruh haline yaptığı olumlu etkilerle de bilinen spor, üzerinizde olan kötü enerjiyi atmanız için birebir aksiyondur. Sıkıldığınızda yapacağınız yarım saatlik ya da 1 saatlik yürüyüş, size yeni bir bakış açısı geliştirmenizde yardımcı olur ve kötü düşüncelerin daha az olmasına katkı sağlar. Yapılan çalışmalarda da depresyonun geçmesine katkıda olduğu belirlenmiştir. Düzenli olarak spor yapan kişilerde depresyona daha az rastlanır. Kendinizle, fiziksel olarak ve ruh halinizle daha barışık hale gelirsiniz. Ayrıca daha iyi bir cinsel yaşama da katkısı vardır.

Spor yapmanın en dikkat çeken yararlarından birisi ilerleyen yaşınıza rağmen canlı ve genç bir görünümünüz olmasıdır. Daha geç yaşlanmak hemen herkes için istenebilen bir durumdur. Düzenli spor yapmak cilt konusunda sağladığı yarar dışında felç ve kemik erimesi gibi ciddi sıkıntıların da önüne geçmek için büyük fayda sağlar. Diğer yandan bağımlılık konularında da spor yaparak vücudun direnç göstermesini sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak enerji harcanması, yeme bozukluğu yaşayan kişilerin de iyileşmesini sağlar. Vücudun kaybettiği enerjiyi sağlıklı bir şekilde geri alması gerekir. Bunu yanında uyku düzensizliklerinin geçmesinde de yardımcıdır. Biyolojik düzen korunmasında yardımcı olur. Yoğunlaşma sorunu yaşayan kişiler için yardım sağlar. Belli aralıklarla spor yapmak, ağrı eşiğinizin artmasını sağlar. Daha dayanıklı bir vücudunuz olur. Ayrıca kaliteli bir yaşam sunacaktır.

Yorum yapın