Spor Yaşlılıkta Dengeyi Korur Mu?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Birçok insan, yaşı ilerledikçe spor yapmanın öneminin çok fazla olmadığını zanneder. Bu kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Uzmanlara göre spor genç yaşlarda olduğu gibi ileri yaşlarda da devamlı ve düzenli olarak yapıldığı takdirde, psikolojik ve fiziksel olarak rahatlama sağlar. Zamanla Kendini bırakmış kaslar, dayanıklılığın azalması, diriliğin kaybolması sanıldığının aksine yaşlılığın doğal belirtileri değildir. Düzenli spor yapanlar yaşlılıkta bile her zaman hareketli, aktif ve dinç olabilirler. Bu da sporun yaşlılıkta dengeyi koruduğunun bir göstergesidir. Diyelim ki, uzun bir süredir hareket’ den yoksun monoton bir yaşam sürüyorsunuz, buna rağmen geç kalmadınız. Spora başlayarak vücudunuz üzerindeki etkilerini hemen fark edin eskilerin de deyimiyle “Zararın neresinden dönerseniz kardır”

Fitness; Erkek bayan herkesin ilgi konusu olan yaşam kalitenizi olumlu yönde etkileyeceği savunulan ve günümüzde oldukça popüler olan tüm sporsal faaliyetler genel olarak fitness veya vücut geliştirme olarak adlandırılır. Doktorların tavsiyesi üzerine ileri yaşlarda fitness, vücut geliştirme ve ağırlık sporuna başlayanların çoğu, kalp ve damar hastalıkları gibi ağır hastalıklardan ve ya birçok psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklardan kurtulmak ya da iyileşmek amacı ile başlarlar. Ve zamanla etkileri gördükçe sporun yaşlılıkta dengeyi koruduğunu gerçeğine onlarda yürekten inanırlar. Yaşlanma sürecini azaltmak, tüm zihinsel ve fiziksel fonksiyonlarınızı en ileri seviyede tutmak için hemen fitness’e ve vücut geliştirmeye başlayarak, tüm yaşamınızı değiştirebilir böylece hayattan daha fazla zevk alıp, daha çok mutlu olabilirsiniz.

Sporun Etkileri

Yaşlanmanın vücudunuzda yarattığı birçok yıpranma, öncelikle hareket sisteminizin merkezi olan kemik ve kas dokularını etkilemektedir. Bunlara bağlı olarak zamanla metabolizma yavaşlamakta, yağ dokusu artmakta, solunum ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları başlamaktadır. Bütün bunlar, yaşam kalitemizi düşüren olumsuz faktörlerdir. Sporun yaşlılıkta dengeyi koruduğunu anlayan insanlar her dönemde sağlıklı, zinde ve formda kalmak, hayatlarını daha güzel, daha iyi hale getirebilmek için spora yönelmekte ve daha da önemlisi sporu bir yaşam biçimi haline getirmektedirler. Bugün, spora çok geniş anlamda yer veren toplumlarda, insanların yaşlanmaya karşı meydan okuduklarına şahit oluyoruz. Her geçen gün genç yaşlılar, daha sağlıklı bir yaşam sürmek, daha iyi bir vücut görünümü ve vücut geliştirme için fitness ve aletli çalışmalara yönelmektedirler. Sizde sporun yaşlılıkta dengeyi koruduğunu anlamak için daha fazla beklemeyin.

Yorum yapın