Stalk Nedir? Nasıl Yapılır?

Stalk son zamanlarda oldukça çok yapılan ve aslında birçok kişinin farkında bile olmadan her gün yaptığı şeye denir.

Stalk sosyal medyada kişilerin birbirlerini araştırıp profillerini inceleyip o kişi hakkında bilgi toplamasıdır.

Bu işi sürekli yapan, başkaları hakkında internetten bilgi toplayan ve bir şeyleri öğrenen insanlara da stalker ismi verilir.

Stalk Kelimesi Günümüze Nasıl Geldi?

Bilindiği üzere sosyal medya kullanımı bu zamanın vazgeçilmezleri arasındadır. Hatta öyle ki küçük bir çocuğun bile bir sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Bir araştırma sonucu günlerce sosyal medya hesabına giremeyen kişilerin merak ettiği kişilerin neler yaptığını, hangi paylaşımlarda bulunduğunu çok merak ettiği ve dayanamadıkları kanıtlanmıştır.

Artan bu kullanımlarda dilimize, yaşadığımız zamana da etki etmeye başladı. Böyle olunca da herkesin bilip yapmadan kendini alıkoyamadığı şeyi dilimize ve yaşamımıza adını stalk koyarak sokulmasına etken oldu. Bu tabir bütün dünya üzerinde bilinen ve kullanılan şeylerden olmuştur. Bu yüzden de küçükten büyüğe sıkça kullanılan ve yapılan bir kelime, eylem olmuştur.

Stalktan Nasıl Korunabilirim?

  • Stalktan korunmanın en etkili yolu sosyal medya hesaplarının gizlilik bölümlerinden profili gizlemektir. Çünkü açık olan hesaplardan bilgi edinmek ve tacizcilere maruz kalmak daha kolaydır.

Öncelikle korunmak için şunları takip etmelisiniz:

  1. Facebook’ ta arkadaşlık isteği gönderen kişiler eğer tanımadığı kişiler ise kabul etmemek gerekir.
  2. Sosyal medya hesaplarını kilitli hesap modunu etkinleştirmek gerekir.
  3. Kişinin e- mail hesaplarını ve telefon numaralarının güvenilmeyen ve tanımadığı kişilere vermemesi gerekir. Aksi taktirde başına o kişiden dolayı kötü işler gelme olasılığı artmış olur.
  4. Bir internet sitesine veya etkinliğe kayıt olunduğunda üyelik koşullarını ve gizlilik şartlarını kontrol ederek onaylamak gerekir.
  5. Gerekli olmadıkça kişinin kendi kişisel bilgilerini memleketini, doğum tarihini, nerede yaşadığını, nerede çalıştığını ve tam adınızı bilmediğiniz ve güvenmediği yerlerle paylaşmaması gerekir.
  6. Güvenilmeyen oyun ve uygulamaları telefonlara yükleyerek kişilerin kişisel bilgilerine ulaşımını tacizciler tarafından kolaylaştırılmasını sağlarlar. Bu sebepten dolayı böyle olan uygulama ve oyunları insanların telefonlarına yüklememesi gerekir.
  7. İnsanların evleri, sürekli gittikleri kafeleri sosyal medya hesaplarında yer bildirimi yapmamaları gerekir.

Yorum yapın