Starlink, Harabeye Dönen Bir Kasabanın Yardımına Koştu

Elon Musk tarafından kurulan SpaceX’in en kıymetli projelerinden bir tanesi de Starlink. Bu proje, Dünya’nın yörüngesine yerleştirilen uydularla, gezegenimizin her noktasına internet ulaştırmayı hedefliyor. Proje, şimdi tam manasıyla hayata geçmedi fakat ABD’de başlayan orman yangınları, Starlink internet ağının gerçek hayat testlerinin(!) başlamasını zarurî kıldı.

ABD’nin kuzeyi, eylül ayından beri orman yangınlarına teslim oldu. Kuzey Kaliforniya’da bulunan Malden isimli kasaba ise bu yangınların en çok etkilediği yerlerden biri oldu. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara nazaran kasabadaki konutların yüzde 80 kadarı yangından nasibini almış durumda.

Bahisle ilgili açıklamalar, Washington Acil Durum Idare Ünitesi tarafından yapıldı. Starlink’in uydu terminalini gösteren bir fotoğraf paylaşan yetkililer, bölgenin neredeyse tamamının küle döndüğünü lakin Starlink sayesinde bölgedeki insanların internet erişiminin sürdürüldüğünü söz ettiler. Yetkililere nazaran Starlink projesi olmasaydı, bölgedeki halkın ve yangın söndürmek için bölgeye giden itfaiye erlerinin birbirleriyle haberleşmesi mümkün olmayabilirdi.

SpaceX’in Malden’daki Starlink terminali

Starlink ile ilgili yapılan paylaşım, Elon Musk tarafından da görmezden gelinmedi. Paylaşıma karşılık veren Musk, acil durum müdahale takımlarına ve internet erişiminin mümkün olmadığı lokasyonlara yardımcı olmaya devam edeceklerini söyledi. SpaceX’in Starlink projesi, bilhassa doğal afetlerde birinci yardım gruplarının en büyük yardımcılarından biri olacağını kanıtlamış

Yorum yapın