Steve Ditko Ve Örümcek Adam

Marvel’ın popüler süper kahramanı Örümcek Adam ilk olarak “Amazing Fantasy” çizgi romanının Ağustos 1962’de yayınlanan 15. sayısında okuyucu ile buluşmuştu. Örümcek Adam’ın yaratıcısı olarak ilk akla Stan Lee’nin adı gelir ama bir isim daha Örümcek Adam’ın yaratıcısı olarak sayılmaktadır. Bu isim Örümcek Adam’ın ilk çizeri olan Steve Ditko’dur (aşağıdaki fotoğraf).

1927 Amerika doğumlu Steve Ditko’nun Örümcek Adam’ın kostümünü ilk tasarlayan kişi olduğu bilinmektedir. “Doctor Strange” karakterini de Stan Lee ile birlikte yaratan Steve Ditko’nun Hulk ve Iron Man karakterlerine de katkısı olmuştur. 1966 senesinde Steve Ditko’nun Marvel’dan ayrılışı ile Örümcek Adam macerası sona ermiştir. Ayrılık sebebi hiçbir zaman açıklanmamıştır.

Steve Ditko’nun çizimleri geçen yıllar içerisinde çizgi roman dünyasındaki çizimlerde yaşanan değişimler karşısında özellikle yeni nesili tatmin etmeyebilir. Ancak günümüzde Örümcek Adam severlerde oluşan Örümcek Adam imajında Steve Ditko’nun katkısı çok büyüktür. Zor bir yaşam süren Peter Parker’ın Örümcek Adam olmanın getirdiği sorunlar karşısında yaşadığı çelişkiler Steve Ditko’nun çizimleri ile okuyucunun aklına kazınmıştır.

Aşağıda Steve Ditko’nun çizdiği Örümcek Adam çizgi romanların bazılarının son kareleri yeralmaktadır (resimlerin üzerine gelip kısa süre beklediğinizde ilgili karenin hangi sayıya ait olduğunun bilgileri gözükmektedir).

Karelerde Peter Parker/ÖrümcekAdam’ın yaşadığı yalnızlık okuyucuya çok net olarak yansıtılmıştır. Bu karelerin çizgi romanlardaki son kareler olmasının çok daha etkileyici olduğuna inanıyorum çünkü okuyucunun aklında en çok çizgi romanı okurken hissettiği son duygu kalmaktadır.

Steve Ditko için BBC Four kanalında 16 Eylül 2007’de bir saatlik belgesel yayınlanmıştır: “Jonathan Ross in Search of Steve Ditko”. Belgeselde çizgi roman dünyasının önde gelen isimleri Steve Ditko ve çalışmaları hakkında yorumlarını paylaşıyorlar (Jerry Robinson, John Romita Sr., Neil Gaiman, Joe Quesada, Ralph Macchio, Flo Steinberg, Alan Moore, Mark Millar, Stan Lee ve Cat Yronwode).

Aşağıda 7 bölüm halinde bu belgesel yeralmaktadır. İyi seyirler:

Jonathan Ross in Search of Steve Ditko 01

Jonathan Ross in Search of Steve Ditko 02

Jonathan Ross in Search of Steve Ditko 03

Jonathan Ross in Search of Steve Ditko 04

Jonathan Ross in Search of Steve Ditko 05

Jonathan Ross in Search of Steve Ditko 06

Jonathan Ross in Search of Steve Ditko 07

Yorum yapın