Su İçerisinde Ellerimiz Ve Ayaklarımız Neden Buruşur?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Yaz mevsimi kişilerin aklına ilk olarak denizi, güneşi ve sıcak havaları getirir. Kavurucu güneşi tatil yerlerinde denizin dalgasıyla ve soğuk suyuyla serinliğe kavuştururken saatlerce suyun içerisinde kalan ellerin, ayakların neden buruştuğunu merak ettiniz mi?

El ve ayaklarımıza dokununca yumuşak, süngerimsi bir yapısı olduğunu hissettiğimizden suyu kolay emdiğini düşünürüz. Ancak İngiltere’de Newcastle Üniversitesi’nde bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar düşündüklerimizin tersine farklı bir görüşün ortaya çıkmasına neden olmuştur. Suyun içerisinde uzun süre kalan buruşmuş parmakların nedeninin el ve ayaklarımızın yapısının ıslak nesneleri daha iyi kavrayıp, emeceğini deneyle test etmişlerdir.

İngiltere’de bilim insanlarının bu deneyi yapmasından önce biyologlar, suda uzun süre kalındığında el ve ayakların buruşmasının, suyun deriyi şişirmesinden kaynaklandığını düşünüyordu. Fakat yapılan bu araştırmalar ve deneyler sonucunda sürecin sinir sistemi tarafından harekete geçtiği ve kan damarlarının büzüşmesinden kaynaklandığı belirlendi. Uzun süre ıslak kalan ellerin ve ayakların sinir sistemi tarafından algılanması, parmak uçlarındaki kan damarlarının daha ince bir hal alması ve parmakların hacminin azalmasının yanında boyutunda bir değişme olmadığından derinin büzüldüğünü belirtilmişlerdir.

Yorum yapın