Süper Lig Maçları İnternetten Mi Yayınlanacak?

Türkiye Süper Lig yayın hakları bilindiği üzere Digiturk tarafından alındı. Ancak İtalyan bir firma tarafından 650 milyon dolarla ihaleye girileceği haberi yayılmaya başladı. İsmi açıklanmayan İtalyan firma eğer yayın haklarını alırsa, yayın platformu olarak Türkiye’de bulunmadığından interneti kullanacağı ve bu yayının izleyicilere ücretsiz olarak ulaştırılabileceği gündeme geliyor.

Yapılan açıklamaya göre firmanın ihaleyi alması durumunda herkesin canlı yayına internet üzerinden ulaşarak maçları izleyebilecek olması sayesinde firma reklam gösterimi yaparak kar etme amacını gütmekte. Pek çok uygulamada olduğu gibi Premium hizmet satarak reklamsız versiyonlar da sunması muhtemel. Önümüzdeki günlerde ihale yapıldığında İtalyan firma bu ihaleyi kazanırsa tüm futbolseverler tarafından ilginç bir deneyim gerçekleşmiş olacak. İnternet altyapısı her ne kadar oturmuş bir altyapı olsa da Türkiye’de, maçların tamamen internet platformuna taşınması durumunda düşük hızlardaki kullanıcıların erişimlerinde sorunlar yaşanacağı ortada. Henüz bir şey söylemek erken olsa da böyle durumlar için internet hizmet sağlayıcıları da farklı paketler sunarak, adil kullanım kotasından etkilenmeyecek tarifeler ile izleyicilere seçenek sunmaları gündeme gelebilir. Aynı zamanda GSM şirketleri ile de ortaklıklar kurulması gündeme gelecektir.

2001 yılından bu güne on beş yıldır yayın haklarını Dİgiturk almaktaydı. Digiturk’ün şu an yaklaşık olarak 360 milyon Euro ödeme yaparak yayın haklarını elinde bulunduruyor.

Türkiye’de yüksek oranda futbol taraftarı olduğu düşünüldüğünde böyle bir toplu veri akışının hizmet sunan firmalar açısından sorun yaratıp yaratmayacağı da ihalenin gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkacak.

Avrupa liglerinde Yayın gelirleri İngiltere Premier Ligi’nin başı 2.359 milyar Euro ile çektiği ve İngiltere Ligi’ni Türkiye’den de hayli izleyici kitlesi bulunan İspanya La Liga 983 milyon Euro ile takip etmekte. Türkiye ise yayın gelirleri sıralamasında 360 milyon Euro gelir ile altıncı sırada geliyor.

Yorum yapın