Süpürge Otunun Özellikleri ve Faydaları

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Süpürge olarak kullanıldığı için adı da süpürge otu olarak bilinmektedir. Bir diğer adı ise kuş yemidir. Özellikleri; Familyası funda gillerdir. Bir çok yerde yetişen bu bitki Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde yetişmez diğer bölgelerde yol kenarlarında ve ormanların eteklerinde kendiliğinden yabani olarak yetişir. Ayrıca park ve bahçelerde kültüre edilerek yetiştirilir. Bahar aylarında çiçek açar çiçekleri sarı ve beyaz renktedir. Tohumları yazın sonunda olgunlaşmaktadır susama benzeyen tohumları susamdan daha koyu renktedir.

Süpürge Otunun Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

Süpürge otu bel soğukluğundan, böbrek ve idrar yolları enfeksiyonları ve cilt güzelliğine kadar bir çok rahatsızlık için kullanılmaktadır.

Kadın hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir rahim akıntısı ve iltihabına iyi gelmektedir.

Diğer faydaları şunlardır;

  • Romatizmaya
  • Harici yaralara
  • Kaşıntıya
  • Cilt kırışıklığına
  • Kanı temizlemeye iyi gelmektedir.

Süpürge Otunun Kullanımı

Yaprakları ve çiçekleri kaynatılıp haricen lapası kullanılır.

Kaynatılıp suyu içilir, tohumları öğütülüp bal yada pekmezle yenir.

Cilt Bakımı İçin Nasıl Kullanılır?

Öğütülen tohumları balla karıştırılıp cilde maske yapılır.

Gördüğünüz gibi faydası saymakla bitmiyor. Yalnız bitki kullanımı aşırı olmaması gerekir. Şifalı bitkiler vücudumuz için çok faydalıdırlar fakat bitkileri aşırı kullanım ve nasıl kullanılacağını bilmeden bilinçsizce tüketim zararlıdır.

Yorum yapın