Sürekli Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Toplumda en yaygın ağrılardan birisi olan sırt ağrıları tüm omurganın yanı sıra boyun ve bel ağrısını içine almaktadır. Özellikle masa başı çalışan kişilerde sık görülen rahatsızlıktır nedeni ise sürekli sandalyede oturarak bilgisayar veya başka bir işle meşgul olunmasıdır. Evet sürekli sırt ağrılarına ne iyi gelir başlıklı yazımızda sırt ağrısı çeken kişilere önemli öneriler vereceğim. Vereceğimiz öneriler sayesinde her hangi bir hastalığa bağlı olmayan sırt ağrısının oluşmasını önleyebilirsiniz. Önerileri anlatmadan önce şunu belirteyim sürekli ve geçmeyen sırt ağrısı yaşıyorsanız kesinlikle doktora başvurmanız en doğru davranış olacaktır benim vereceğim bilgiler korunma amaçlıdır.

Boyun ve Sırt Ağrısından Korunmak İçin Öneriler

  • Uyku pozisyonu çok önemlidir yanlış uyku pozisyonu ağrıların oluşmasına ve artmasına neden olduğu için dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Peki doğru uyku pozisyonu nasıl olmalıdır: Yastığınız boyun boşluğunu dolduracak şekilde olmalıdır bu şekilde boyun ağrısı oluşumunu engellemiş olursunuz. Bel ağrısını önlemek içinde sırt üstü ve yan yatışta mutlaka dizlerin arasına yumuşak ince bir destek yastığı konmalıdır bu şekilde bacaklar desteklenmiş ve bel ağrısı oluşumu önlenmiş olacaktır.
  • Masa başı çalışanlar sırt ağrısından korunmak için yapacakları en önemli şey sandalyesi ve çalışma masasını doğru yükseklikte ayarlı olması ve sandalye ise beli desteklemelidir. Çalışma masası alçak olduğunda ve sandalye yüksekte olursa sürekli eğilmek zorunda kalınılır ve sonrasında ortaya sırt ağrıları çıkar.
  • Eğer işiniz gereği veya başka nedenlerden dolayı çanta gibi eşyaları taşıyorsanız dikkatli olmalısınız örneğin sırt çantasını tek taraflı taşıyorsanız ve bir de ağırsa vücudun dengesi bozulur ve ortaya istenmeyen ağrılar çıkar o zaman ne yapılması gerekir sırt çantası iki taraflı takılmalı içine gereksiz eşyalar yerine gerekli eşyalar konmalı vücudun dengesini bozmayacak şekilde yük olmalıdır.
  • Eğer bir eşya taşımak zorunda kalırsanız eşyayı yerden nasıl kaldıracağınızı bilmiyorsanız kesinlikle kaldırmayınız. Bir çok kişi yerden bir şey kaldırırken belden bükülerek eğilir ve sonrasında bel ağrısından kurtulamaz. Eğer yerden bir şey kaldıracaksanız doğru kaldırma şekli dizlerinizi bükerek yükü üst bacaklara aktararak kaldırınız.
  • Boyun ve sırt ağrısının nedenlerinden biriside banyo yaptıktan sonra saçları kurutmamaktır ne alakası var diyeceksiniz ıslak saçlar kururken boyun ve sırtta soğukluk yarattığı için kaslarda kasılma meydana gelir sonrasında kas spazmı artar tabi kas spazmının artması demek boyun ve sırt ağrısının da ortaya çıkması demektir. Banyodan sonra mutlaka saçlar kurutulmalı ıslak saçalar kesinlikle ıslak bırakılmamalıdır.

Evet arkadaşlar sırt ağrısı sadece sırtın bir bölümünün ağrıması demek değildir tüm omurganın yanı sıra boyun ve bel ağrısını kaplamaktadır bu yazımda sizlere sırt ve boyun ağrılarına iyi gelen şeyleri yani uzmanların önerilerini paylaşmış bulunmaktayım umarım önerileri dikkate alırsınız.

Yorum yapın