Tabata Nedir? Nasıl Yapılır?

Eğer daha önce yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman (HIIT) yapmaydıysanız, size pek inanmıyoruz. Eğer dairesel antrenman ya da aralıklı koşu yapıyorsanız zaten HIIT yapmışsınız demektir ve bunun da son zamanların en popüler egzersiz yöntemi olduğunu fark etmişsinizdir.

Egzersizlerinizi olabilecek en kısa süre içerisinde yapmanın yolunu mu arıyorsunuz? Tabata antrenmanı aklınıza gelecek ilk şeylerden olmalı. Ayrıca artık Profesör Izumi Tabata’nın kendisinden alınan onay ile birlikte resmi olarak sınıfı da açılmış durumda.

Yararları Nelerdir?

Bu sınıf, kısa da olsa etkili olma konusunda hayal kırıklığına uğratmıyor. Profesör Tabata bu konsepti Japon Olimpik kızak takımı ile birlikteyken geliştirdi, bu yüzden bunun elit atletler için olduğu konusunda bir şüphemiz kalmıyor. Onlarda işe yarayanlar kesinlikle bizde de yarayacaktır.

Profesör Tabata kısa dinlenme süreleriyle birleştirilen yoğun enerji patlamalarının fitness geliştirmedeki en etkili yol olduğunu keşfetti. Bu sayede sadece yoğun kadınlar için iyi olmakla kalmıyor ayrıca gayet ciddi bir antrenman da sunuyor.

Format, 20 saniyelik ani egzersiz patlamasının ardından 10 saniyelik dinlenmeler den oluşan sekiz bölümü içeriyor. Mesela bu taktiği koşarken, bisiklete binerken ve kardiyo egzersizleri yaparken de “Eğer çok yoğun çalışanlardansanız, bu egzersiz tam size göre!”

Bu sayede kaslarınızı hem güçlendirir hem de dayanıklılık eşiğini geliştirirsiniz. Bu kadar yüksek yoğunlukta bir tempoyla çalıştığınız için Tabata antrenmanı egzersiz sonrası yanma da yapıyor, ki bu da metabolizmanızın antrenman bittikten çok sonra bile çalışmaya devam edeceği anlamına geliyor. Ve sınıfa düzenli olarak katılırsanız genel olarak metabolizma hızınızı da bayağı yükseltmiş olursunuz.

Ne Kadar Zorlu?

Program 20 dakika sürmesine rağmen gerçek Tabata antrenmanı sadece 4 dakika sürüyor. Vücudunuzun sınırlarını gerçekten zorlayacağınız için programda uzun süreli bir ısınma ve soğuma bölümleri var fakat bu sizi yanıltmasın.

Bu antrenmanın işe yaraması için bu dört dakikada gerçekten de kendinize yüklenmeniz gerekiyor. Hareketler sınıftan sınıfa değişiklik gösterse de bunları kavramak biraz zaman alabilir fakat bütün bu hareketler size bütün kaslarınızı çalıştırma ve kalp ritminizi hızlandırma garantisi veriyor.

Yorum yapın