Tadilatsız Mutfak Yenileme

Hepinizin bildiği gibi mutfak tadilatları zaman ve para gerektiriyor. Eksiksiz bir yenileme için yeterli bütçeniz yoksa, mutfağınızı daha yeni gibi görünmesinin çeşitli yolları vardır. Bu yazımızda tadilatsız mutfak yenilemenin yöntemlerini sizlerle paylaşacağız.

1. Dolaplar

Dolapların dış yüzeyini yapışkanlı folyo kaplayarak işe başlayabilirsiniz. Gri ve metalik renkleri tercih ederek daha modern ve aydınlık görüntü elde edebilirsiniz.

Maliyet, mutfağın büyüklüğüne ve kullanılan malzemelere göre değişiyor. Dolapların kaplanması tadilatın aksine çok daha az zamanda, 1 gün içinde bitebilir.

Dolap kaplamayı kendinizde yapabilirsiniz fakat çok zahmetli ve titizlik gerektiren bir iş. Ölç, kes, yerleştir ve hava baloncuğu oluşmadan yapıştır; gerçekten emek isteyen bir iş. İsterseniz yardım alarak kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Daha pürüzsüz bir yüzey istiyorsanız dolabınızın yıpranan yerlerini zımparalayıp daha sonra cilalayıp ve sonra da boyayarak mükemmel bir görüntü elde edebilirsiniz. Bunu bir ustaya yaptırsanız daha sizin için iyi olacaktır çünkü kaplama yapmaktan daha zor ve ustalık gerektiren bir iş.

2. Tezgah Arası

Tezgah arasını değiştirmek mutfağınızın havasını büyük oranda etkileyecektir. Dolapları tamamlayacak bir renkle kolay bir şekilde yapışkanlı folyo ile tezgah arasını da kaplayabilirsiniz. İsterseniz tezgah arasını güzelce temizleyip, cilalayıp ve sonra istediğiniz renge boyayabilirsiniz.

3. Tezgah

Yine hayat kurtarıcı yapışkanlı folyoyu tezgah içinde kullanabilirsiniz. Aynı şekilde tezgahı dilediğiniz gibi boyayarak yepyeni bir mutfağa bir adım daha yaklaşırsınız. Boyamak elbette zor fakat her şeyde olduğu gibi bunda da kendinizi eğiterek ustaca bir iş çıkartabilirsiniz. Sonuçta günün sonunda profesyonelce bir iş çıkaramazsak mutfağımız daha kötü görünebilir.

4. Raflar

Boş duvarınız varsa uygun fiyata sade açık raf alarak modern bir mutfak görüntüsü elde edebilirsiniz.

5.Işıklandırma

Aydınlatma, herhangi bir odanın görünümünü büyük ölçüde değiştirebilir. Duvara ve dolaplara montajlı led ışıkları tercih edebilirsiniz. Sade geniş ve ya sarkıt avizeler hoş bir görüntü sağlayacaktır.

6. Musluk Ve Tesisat

Buraya biraz bütçe ayırıp muslukları ve tesisatı yenilemelisiniz. Maalesef tesisat için bizlerin yapabileceği bir şey yok. Ancak musluğunuz sağlam ama eski görünüyorsa çelik boyalarla da musluğu boyayabilirsiniz.

Yorum yapın