Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsam ve Uygulama

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Uygun fiyat ve ödeme koşullarıyla devlet hastaneleri ve özel hastanelerde anlaşmalı olanlardan fark ücreti olmadan tamamlayıcı sağlık sigortası avantajı getirilmiştir. Avrupa ülkelerinde uzun süredir kullanılan ve Türkiye’de de yeni sayılabilecek bir süredir devam edilen uygulamada isteğe bağlı özel sağlık sigortası yaptırılarak uygun fiyatlarla özel hastanelerden yararlanmak mümkün.

Kimler Tamamlayıcı Sigortadan Yararlanabilir?

İsteğe bağlı olarak ilk defa yaptıracakların 69 yaşından küçük olması şartıyla, yabancı uyruklu kişiler de dâhil olmak üzere her sigortalı tamamlayıcı sağlık sigortası avantajlarından yararlanabilir. Söz konusu hastanelerle anlaşmalı olan sigorta firmaları bazı teminat şartları yanında fark ödemesi olmadan hizmet vermektedirler. Teminat şartlarından bazılarıysa şunlar: Ayakta ve yatarak tedavi, fizik tedavi, check-up işlemleri, diş bakım paketi (yılda 1 defa diş kontrolü ve temizleme), hamilelik ve doğum gibi hizmetler bu teminat kapsamındadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İşlemleri Nasıl Yapılır?

Özel sigorta şirketlerinden alınacak olan kişiye özel poliçelerle ve bu poliçeler için belirli dönemlerde prim ödeme suretiyle tamamlayıcı sağlık sigortası hizmeti alınabilmektedir. Sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu özel hastanelerden alınan hizmetler bu yapılan anlaşmayla birlikte gerçekleşmektedir. Konuyla ilgili kanun kapsamında hastane hizmet kapsamında olmayan maddeler sigorta şirketi tarafından sağlanmaktadır. Sigorta poliçesi kapsamında olmayan otelcilik hizmeti, ilave ücret, kapsam dışı hizmetler hastaya fatura edilmektedir. Yani sigorta şirketinden alınan poliçe kapsamı özel hastane ve sigorta firmasının belirlediği kapsam doğrultusunda geçerlidir.

Yorum yapın