Tanıtım Yazısı Yayınlama Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Tanıtım yazısı seo ve pr çalışmalarında en etkili silahlardan birisidir aslında. Eğer bu silahı iyi kullanabilirseniz 12’den vurma imkânınız olabilir aksi halde kendinizi vurma ihtimaliniz de oldukça yüksektir. Çünkü tanıtım yazısı yazmak ve bunları yayınlanması için verilecek adreslerden tutun yayınlama biçimlerine kadar titizlik isteyen bir çalışma şeklidir. Bu yazımız da tüm yönleri ile tanıtım yazısı hakkında genel bilgiler vermeye çalışacağız.

Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalıdır ve Yayına Nasıl Alınmalıdır?

Tanıtım yazılarında birçok firmanın hatası sadece kelime bazlı çalışmalara öncelik vermesidir. Yani şöyle örnek gösterelim, seo hakkında tanıtım yazısı yazılıyor ve bu her hangi bir sitede yayınlanıyor. Siteye girip baktığınız da seo hakkında bir şeyler söylenmek isteniyor ama net olarak anlaşılmıyor sadece birkaç seo kelimesine link verilmiş bu. Bu tarz bir tanıtım makalesi oldukça kötü ve gereksiz bir çalışmadır. Öncelikle tanıtım yazıları manidar olmalıdır ve içeriği okuyucuya bir şeyler katmalıdır. Bunun yanında ise en önemlisi tanıtım yazısı alan firmanın ismi ve iletişim bilgileri bir şekilde geçmelidir. Bugün Türkiye de internet kullanıcıları ne kadar yüksek olursa olsun, deneyim olarak çok zayıf sayılırız. Şimdi bizim bir haber sitesinden İstanbul Seo Uzmanları başlığında bir makale aldığımızı düşünürsek bu habere girip bakan herkes başlığı ve içeriği görecek buraya kadar sıkıntı yok ama o makale içerisinde bir şekilde 9pars medya ismi geçmiyor ise bu habere göz atan kişiler, o makale ile bizim seo ajansımızı nasıl tanıyacak? Bu yüzden şunları muhakkak yapmalısınız;

  • Tanıtım yazılarında firma adı ve mümkün mertebe firma iletişim bilgileri bir şekilde geçirilmeli,
  • Yazılan makale sadece firmayı tanıtan bir makale olmayıp, bilgi verici olmalıdır. Bu bilgi sektörel olmasına gerek yok firma hakkında detaylı bilgilere de yer verilmesi kâfidir,
  • Makale içerisinde görseller yer almalı ve bu görseller üstünde muhakkak firmaya ait logolar belirgin bir şekilde görünmelidir,
  • Makaleyi okuyan kişileri sitenize yönlendirmek için linkler verin ve bu linkleri sadece kelimelere vererek bu işi zorlaştırmayın,
  • Bir makaleden en fazla 2 adet kendi sitenize bir adette farklı siteye link çıkışı yapın (Rakip olmasına gerek yok, Google ve benzeri bilgi verici platformların da linki olabilir), bu tanıtım makalesini doğal ve gerçekçi kılacaktır.

Makalelerinizi özellikle kendinizin yazması bizim en önemli tavsiyelerimizin başında gelmektedir. Gerçekten profesyonel bir şekilde makale yazarlığı yapan birçok şahıs ve firma var evet ama şunu unutmamalı ki sizin yaptığınız işi ve sizin firmanızı sizden daha iyi tanıyan bulamazsınız. Bu yüzden kendi sektörünüzü ve kendinizi iyi tanımlayan makaleler yazmalısınız.

Birçok firma ve şahsın yaptığı diğer bir hata ise bir tanıtım yazısını onlarca sitede paylaşmaktır. Bunun negatif dönüşleri oldukça çok olmaktadır. Bu yüzden her aldığınız tanıtım sitesi için devamlı farklı makaleler yazın bunun birçok yönden sizlere katkısı olacaktır.

Her Siteden Tanıtım Yazısı Alınmaz

Bugün herkes ücretsiz bulduğu veya çok ucuz gördüğü her siteden tanıtım almaya kalkmaktadır. Bu aslında çok büyük itibar kaybı yaşatabilir. Çünkü baktığınız da kalitesi düşük birçok site uygun olmayan içeriklere de yer vererek sizlerin aynı ortam da olduğunuzu göstermeye çalışmaktadır. Bu yüzden mümkün mertebe yüksek domain ve içerik değerine sahip sitelerden tanıtım yazısı almak her zaman yüksek oranda etkileşim sağlamaktadır.

Dipnot: Unutmayın tanıtım yazıları her ne kadar kelime bazlı yükselmek için kullanılsa da aslında pr çalışmaları ve marka bilinirliği içinde çok büyük bir etkendir. Bu yüzden tanıtım yazılarında müşterilerinizin sizleri bulmasını kolaylaştırınız. Bunu yaparsanız her tanıtım makalesi size potansiyel müşteri olarak dönüş sağlayacaktır. Eğer gayeniz sitenizi yükselterek müşteri potansiyelini yükseltmek ise bunu tüm yayınladığınız sitelere özen göstererek de gerçekleştirebilirsiniz. Her zaman her şeyin en iyisini ve en kalitesini yapmak, kaliteli dönüşü almak demektir, bunu kesinlikle unutmayınız.

Yorum yapın