Tansiyon Yükselmesi Nedir ve Neden Olur?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Tansiyon yükselmesi halk arasında çok değişik ifadeler ile tabir edilmektedir. Ancak tansiyon yükselmesi tıbbi bir terim ile kanın dolaşım esnasında gereğinden fazla basınç oluşturması olarak tanımlanan bir durumdur.

Toplumda en sık görülen rahatsızlıkların başında gelen tansiyon yükselmesi hayati önem taşıyan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Tansiyon dengesi kalp ve damar sistemi arasında sağlanmaktadır. Bu ikili arasındaki iletişim bozulduğunda tansiyon sorunları baş göstermektedir.

Kalp gereğinden fazla attığı zaman damarlarda meydan gelen kasılma nedeni ile kandaki basınç değeri hızla yükselmektedir. Bu durum son derece tehlikelidir. Ölüm ve felç kalmaya kadar sonuçlanabilecek durumların oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Tansiyon Yüksekliğinin Belirtileri Nelerdir?

Tansiyon yüksekliğinin pek çok belirtisi söz konusudur. Bu belirtiler oluşmaya başladığında mutlaka bir hekim kontrolünde tedaviye başlanması gerekmektedir. Tansiyon sorununun dengelenmesi çok önemlidir. Kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir. Tansiyon yüksekliği;

  • Baş ağrısı
  • Solunum güçlüğü
  • Kalp ritmi bozukluğu
  • Kulaklarda uğultu ve özellikle ense kökünde başlayan ve zonklama diye tabir edilen bir ağrı ile belirti göstermektedir.

Bu tür belirtiler varsa mutlaka kardiyoloji uzmanına gidilmeli ve muayene olunmalıdır. Tansiyon hastalığının en çok görüldüğü kişiler stresli kişilerdir. Tansiyon sorunu ile sık karşılaşmamak için daha düzenli ve daha sağlıklı bir hayat sürdürmek gerekmektedir.

Tansiyon Yüksekliği Neden Olur?

Tansiyon yüksekliği aslında çok çabuk kendini belli eden hastalıklardan değildir. Kişilerin belirtilen şikayetlerinin artması sonucu ortaya çıkar. Genelde kilo sorunu olanlar, çok tuzlu yemek tüketenler, alkol ve sigara kullananlar, şeker hastalığı olanlar ve genetik geçişi bulunanlarda görülen bir hastalıktır. Özellikle fazla kilo sorunu olanların hem kolesterol seviyesi yükselecektir hem de tansiyon sorunu sıklıkla baş gösterecektir.

Bu nedenle doğru beslenmek ve günde en az kırk dakika yürüyüş yapmak tansiyon sorununun oluşmasını engellemek için oldukça önemlidir. Şeker ya da kalp hastalığı sorunu varsa mutlaka tedavileri yapılmalı ve kesinlikle aksatılmamalıdır. Tansiyon bu tür hastalıklarla beraber oldukça tehlikeli bir süreci de beraberinde getirmektedir.

Tansiyon Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Tansiyon hastalığı tanısı konulduktan sonra mutlaka bir hekim gözetiminde tedavi edilmesi gereken hastalıklardan biridir. Halk arasında bazı meyve ve bitkilerin tansiyon yüksekliğine iyi geldiği kanısı doğru değildir. Bu tür bitkilerin yan etkileri de geriye dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle uzman bir hekime muayene olunduktan sonra verilen ilaçları düzenli kullanmalı ve doğru bir beslenme programı oluşturarak hastalık engellenmelidir.

Yorum yapın