Tarihte Bilinen İlk Terörist Kimdir?

Terörist kelime anlamı olarak diğer insanlara ya da topluluklara zarar vermek için yaşayan insan ya da insanlar diyebiliriz. Onlar için kendilerine gelecek zararın hiçbir önemi yoktur. Bir neden uğruna sonuna kadar giderler ve amaçlarına ulaşsalar da ulaşmasalar da sonuna ölecek olmalarını bilmeleri onlar için sorun değildir. Peki, günümüzde Dünya’nın her yerine büyük patlamalar yapan bu durumu tarihte ilk kim ortaya çıkarmıştır. Tarihte bilinen ilk terörist Hasan Sabbah olarak kabul edilmektedir. Bunun nedeni yaşadığı yıllarda kurduğu Haşşaşiler tarikatı ile zamanın büyük din ve devlet adamlarına yaptırdığı suikastlar gösterilmektedir. Büyük Selçuklu Devleti ve Abbasilerin yönettiği topraklar arasında bulunan şu an Suriye toprakları içerisinde bulunan Alamut kalesinde yaşamıştır.

Adamlarını eğitme şekli ve suikast için gittikleri yerde yakalanmamaları için kendilerini öldürmeleri ile insanlar arasında korku salmıştır. Suikastçıların esir düşmemek için kendilerini öldürdüğü yıllarca çözülememiştir. Daha sonra yapılan araştırmalar ve içeri sızmalar ile durum ortaya çıkmıştır. Askerleri arasında eğitimleri yeterli olanları seçer ve onlara afyon vererek onların bayılmasına neden olur. Bu işlemden önce onları cennete göndereceğini ve öldüklerinde oraya gitmek isterlerse yapmaları gerekenin ne emir verirse yapmaları olduğudur. Cennet olarak bahsettiği yer ise kalenin arka kısmında bulunan ve içinde cariyelerin, güzel bahçelerin ve akarsuların bulunduğu yerdir.

Askerler bayıldıktan sonra onları cariyelerin ortasına bırakıp orada belirli bir süre geçirmelerine izin verip daha sonra tekrar bayıltılarak eski yerlerine götürülürlerdi. Tüm işlemler bittikten sonra ortaya günümüzde canlı bomba olarak tabir edebileceğimiz insanlar çıkardı. Günümüzde kendisini patlatarak yüzlerce insana zarar veren canlı bomba nasıl eğitiliyor sorusunu sizler için cevaplayabiliriz. Yaşadığı yıllarda dönenim en bilgin adamı olan Nizam-ı Mülkün öldürülmesi eylemini gerçekleştirmiş. O devirde kalesine almak isteyen birçok komutan olmasına rağmen kalenin bulunduğu konum ve yetiştirdiği askerler ile bu saldırıları savuşturmayı başarmıştır. Onunla konuşmaya gelen bir komutanın gözünü korkutmak için bir askerine “Git şu taşın üzerinden atla” demiş ve askerin ölmesine neden olmuştur. Bu bile ne kadar cani bir adam olduğun göstergesidir.

Yorum yapın