Taurin Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Taurin genellikle enerji içeceklerinde kullanılmaktadır. Taurin kandaki minarel, tuz ve su oranlarını dengede tutan bir amino asittir. Taurin tüketmiş olduğumuz balık ve kırmızı ette doğal olarak bulunmaktadır. Bu gıdalara ek olarak, anne sütündede orta seviyede taurin bulunmaktadır.

Yapılan bazı çalışmalar taurinin, fiziksel ve zihinsel performansı artırdığını göstermektedir. Aşırı taurin alınımı uyku bozukluğu ve sinirlilik hali ortaya çıkarmaktadır. Alacağınız taurin miktarını artırmayı düşünmeden önce mutlaka, bu konuda bir uzmana danışın.

Taurinin Kullanım Alanları

Taurin diğer amino asitlerin hepsinden farklıdır. Amino asitler tükettiğimiz gıdalar sayesinde vücudumuza giriş yapar, ancak vücudumuz belli oranlarda taurin üretmektedir. Buda taurini diğer amino asitlerden ayıran en büyük farktır.

Bazı durumlarda vücudumuz taurin üretimi yapamaz. Özellikle yeni doğan bebekler anne sütü tüketmiyorsa, taurin eksikliği ortaya çıkar. Çünkü yeni doğmuş bir bebeğin vücudu taurin üretecek kapasitede değildir. Bu sebepten dolayı, bebek mamalarının hepsinde ufak oranlarda taurin bulunmaktadır.

Taurin viral hepatit, kalp yetmezliği, kistik fibrozis ve yüksek kolesterol tedavisinde kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak retina sorunları, epilepsi, dikkat eksikliği, otizm, şeker hastalığı, alkolizm tedavisinde tüketilen besinlerde takviye olarak alınmaktadır.

Taurin Eksikliğinin Belirtileri

Kalp Sorunları: Taurin eksikliği yaşayan insanlarda kalp sorunlarının çıkma riski çok fazladır. Yapılan çalışmalarda taurinin kalp sağlığına nasıl fayda sağladığı henüz tespit edilememiştir. Ancak kalp hastalıklarının genelinde taurin takviyesi yapılmaktadır.

Dayanıklılık Sorunları: Yapılan bir çok çalışmada taurin eksikliğinin, dayanıklılığımızı %80 oranında düşürdüğü göstermektedir. Profesyonel sporcuların dayanıklıklarını artırmak için taurin kullandıkları bilinmektedir.

Göz Sorunları: Yapılan bir çok çalışmada, uzun süre taurin eksikliğine maruz kalmamızın, retina sorunlarına ve görüş kaybı yaşamamıza sebep olacağını göstermektedir.

Kas Sorunları: Kaslarımızda normalde yüksek oranda taurin bulunmaktadır. Bu taurin serbest radikatlere karşı kas yapımızı korumaktadır. Taurin eksikliği kaslarımızın zamanla erimesine ve tahrip olmasına sebep olacaktır.

Taurinin Yan Etkileri Nelerdir?

Günlük bir insanın gereksinim duyduğu taurin miktarı 3000 mg civarındadır. Ancak enerji içecekleri tüketiyorsak, bu miktar rahatlıla aşılmakatır. Çünkü enerji içecekleri 1500 – 2000 mg taurin içermektedir.

Fazla taurin vücudumuzdan atılmaktadır. Atılma aşamasında böbreklerimiz devreye girdiğinden, bu sebeple böbreklerimiz, normal gereksinim duyduğu çalışmanın üstünde bir çalışma göstermektedir. Bu durum böbreklerimizi yorarak ilerleyen zamanlarda böbrek rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Hamilelik döneminde enerji içeceği tüketilmemelidir. Bu dönemde tüketilen enerji içeceklerin fetüsün gelişmesine zarar verdiği kanıtlanmıştır.

Doktar tavsiyesi olmadan çocuklara taurin takviyesi kesinlikle yapılmamalıdır. Çocuklar enerji içeceği tüketmemelidir. Çocuk yaşta taurin takviyesi yapılması fizikler ve zihinsel sorunlar ortaya çıkarır.

Yazımızda sizlere elimizden geldiğince taurin hakkında bilgi vermeye çalıştık. Unutmayın ki makalemizde anlatılanlar kesinlikle doktor tavsiyesi değildir. Doktor kontrolü olmadan harekete geçmeniz tavsiye edilmez.

Yorum yapın