Tek Yumurta İkizleri Arasında Özel Bir Bağlantı Var Mıdır?

Hem tek yumurta hem de çift yumurta ikizleri arasında bir tür psişik bağlantı olduğunu gösteren pek çok kanıt vardır. 1975 yılında bir Kasım akşamı Ros McWhirter İrlanda Kurtuluş Ordusu tetikçileri tarafından öldürüldüğünde ikizi Noris evine elli kilometre uzakta yere yığıldı; ailesi onun kalp krizi geçirdiğini düşündü. Parapsikolog Guy Lyon Playfair‘in Twins: the psyhic connection – telepathy’s special case ( İkizler: Psişik bağlantı – telepatik vaka ) adlı kitabında da belirttiği gibi, yakın zamanda yapılan araştırmalar, telepatik deneyimlerin ikizler arasında, ikiz olmayan kardeşlerden üç kat daha yaygın olduğunu ve pek çok ikizin, ” duygudaş ” acılar çektiklerine dair açıklamalar yaptığını gösterdi.

Söz konusu ilişkiyi inceleme girişimleri, karmaşık sonuçlar doğurdu. 1993 yılında, parapsikolog Dr. Susan Blackmore tarafından yapılan araştırma, akıllarında gelen bir şeyi çizmeleri istenen ikizlerin benzer çizimler yaratma olasılığının ikiz olmayanlardan daha yüksek olduğunu gösterdi. Ancak bunun sebebinin telepatik olarak düşüncelerini paylaşabiliyor olmaları değil, benzer düşünme eğilimi göstermeleri olduğunu açıkladı.

Bazı araştırmalar, ikizlerden birinin beyin aktivitelerindeki değişimlerin, ikizinde de benzer bir değişimi tetikleyip tetiklemediğini inceledi. 1965 yılında, prestijli Amerikan yayını Science, CIA’in yaptığı bir deneyin sonuçlarını yayınladı. Buna göre, tek yumurta ikizlerinin beyin dalga kalıpları böyle bir bağlantıyı gösteriyor olabilirdi ancak sonuçlar pek de ilgi uyandırıcı olmadı. 1994 yılında Meksika’daki National Autonomous Üniversitesi’nden bir ekip çok daha etkileyici sonuçlara ulaştı ve yakın duygusal bir bağ kurmuş insanların yüzde beşinde, bağıntılı beyin aktivitesinin kanıtlarına ulaştı.

Kısacası, ikizlerin ” özellikle duygusal olarak birbirlerine yakın olanların ” özel bir ” bağlantıya sahip olabileceğini gösteren bazı deliller var ancak kapsamlı, büyük bir araştırma yapılmadığından çarpıcı sonuçlara ulaşılamadı.

Yorum yapın