Telefonun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır?

Son dönemlerde oldukça popüler olan telefon dinlenmeleri birçok insanı rahatsız etmekten de öte korkutmaktadır. Gündem içerisinde yayılan bir çok telefonu dinlenen insan mevcuttur. Bu haberler ile birlikte cihazının dinlenip dinlenmediğini soran binlerce insan var. Peki telefonun dinlendiği nasıl anlaşılır?

Telefon dinlenmelerinde sıkça karşılaşılan; sık sık tekrar eden ekolar, cızırtılar dinlendiğinize dair bir işaret olabilir. Bu işaretler hatta 2 kişiden fazla olduğunuzu gösterebilir.

Cep telefonunuzun şarjı normalden daha kısa sürede bitiyorsa, bu belirti de dinlendiğinize işaret ediyor olabilir. Şarjınızın çabuk bitmesinin sebebi ise, mikrofonun etraftaki sesleri toplayarak iletiyor olmasıdır.

Telefonunuzu 2 saat kadar kullanmayın. 2 saat sonunda elinize alın. Eğer sıcaksa telefonunuz başka biri tarafından kullanılıyor olabilir.

Telefonunuza bulaşan casus bir yazılım varsa, siz yazılımı kullanmaya başladığınız andan itibaren kaynağa bir SMS gönderiyor olabilir. Bunu önlemek için kullandığınız operatörden her ay için çok daha detaylı fatura istemenizde fayda vardır. Bu sayede SMS gönderiliyorsa fatura bilgilerinde onu rahatlıkla görebilirsiniz.

Son olarak, telefonun dinlendiği nasıl anlaşılır, daha kolay bir yöntemi yok mu diyorsanız bu madde tam size göre. Bu çözümlere ek olarak, dinleme olaylarının artması sebebi ile geliştirilmiş, dinleme önleyici yazılımlar mevcuttur. Telefonlarınıza indirdiğiniz bu uygulamalar sayesinde dinlenip dinlenmediğinizi öğrenebiliyorsunuz.

Telefon konuşmalarınızın dinlenebileceği gibi, kişisel bilgilerinize, fotoğraflarınıza ve daha bir çok belgeye erişim sağlanıyor olabilir. Telefon üzerinden yaptığınız banka işlemleriniz, kişisel mesajlarınız gibi birçok önemli bilgiler, telefon üzerinde kullandığınız e-posta yöntemi ile başka taraflara iletiliyor olabilir. Bunu engellemek için alınabilecek en akla yatan tedbir, halka açık yerlerde, kafelerde, lokantalarda, kısacası kablosuz ve bedava erişim sağlanan hiç bir yerde bu ağlara bağlanmamanızdır.

Uzmanlar bu konu hakkında en mantıklı çözümü telefona format atmakta görüyorlar. Ancak birçok insan akıllı telefonlarının hafızalarında kendileri ile alakalı çok fazla şey tuttuğu için format atmak çoğu insana mantıklı bir çözüm olarak gelmeyecektir. Telefonun dinlendiği nasıl anlaşılır konusunda sizlere biraz da olsa yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

Yorum yapın