Telefonunuz ve Fotoğraflarınız Güvende Mi?

Bizim size önerdiğimiz akıllı telefonlar için gerekli olan virüs yazılımlarını kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu kapsamda ücretsiz bazı uygulamaları da size tanıtıyoruz. Bunlardan en az birini indirirseniz akıllı telefonunuz için daha iyi olacaktır.

Amerika’da iki arkadaş 2012 gibi yılında Photofucket adında bir uygulama geliştirdi. Bu uygulamayı ne amaçla yaptıkları henüz bilinmese de önce Photofucket uygulaması Google Play Store mağazasında ve Apple Store mağazasında yayınlandı. Fakat güvenlik açığına neden olduğundan dolayı iki marketede kabul edilmedi. Bu iki arkadaş bu uygulamayı bir şekilde yaymanın yollarını ararken Android işletim sisteminde apk uzantılı dosyaların internet ortamında yayılması dönemi başladı.

Bu durumda bu iki arkadaş başka bir yol bulamadıklarından dolayı forum sitelerinde ve bazı özel sitelerde uygulamanın iki versiyonunu satmaya başladı. İlk yayılan uygulama tamamen ücretsizdi. Bu uygulama sayesinde uygulamanın yazılımcıları istedikleri kişinin telefonuna sızarak istedikleri resimlerini alabiliyorlardı. Onlara göre bu işin eğlenceli kısmıydı. Bu evreyi tamamladıktan sonra uygulamanın tutulduğunu fark ederek yeni bir sürüm yaptılar. Bu sürümünüde forum sitelerinden dağıttılar fakat bir farkla. Ücret karşılında satışlar yapılmaktaydı.

Bu durumda hem kullanıcıdan para kazanma hem de daha çok popüler olma durumunu ortaya çıktı. Bu şekilde yayılma evresinide tamamlayan Photofucket uygulamasının yazılımcıları yakayı ele vermeye bir adım daha yaklaştı. En sonunda bu sefer açığı yazılımcılar verdi. Ünlü insanların telefonlarına sızarak onların tüm resimlerine ulaştılar ve bunları internet ortamında paylaştılar. Bu şekilde Photofucket uygulaması kullanıcılarının bazıları olayın farkına fardı. Fakat büyük bir çoğunluk ise hala kullanmakta. Kötü yanı ise ne kadar kullanıcısı olduğu bilinmemekte.

Polisler tarafından gözaltına alınan bu iki yazılımcı eğer tam olarak suçları kanıtlanırsa büyük bir cezaya çarptırılacak.

Yorum yapın