Tenisçi Dirseği Nedir? Kimlerde Görülür?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Sizin de bileğinizden dirseğinize kadar ağrı var ise tenisçi dirseği hastalığı olabilir. Ben tenisçi değilim diyorsanız tenisçi dirseği hastalığı sadece tenisçilerde ortaya çıkmadığını bilmelisiniz.

Tenisçi dirseği kimlerde görülür? Özellikle el ve kolunuzu yoğun kullanıyorsanız bunu nedenlerden biri sayabilirsiniz. Ayrıca normal yaşantısı olan kişilerde de görülen tenisçi dirseği ev hanımları ya da bilgisayar başında vakit geçiren kişilerde de sık karşılaşılan bir durumdur.

Tenisçi Dirseği Nedir?

Dirseklerden el bileğine kadar oluşan ağrıya tenisçi dirseği denir. Dirseğin dış bölgesi, el bileğinin ise üst bölgesi ve dirsekten bileğe kadar üst bölgelerde ağrı hissi oluşur. Bazen ağrı çok hissedilebilir.

Bazı hareketlerde kısıtlamalara yol açabilen bilekten dirseğe kadar ağrılar genelde bileği çevirme, anahtar çevirme ve kapak açma gibi günlük hayatta sık yapılan bu hareketlerde ağrılar kendini daha belirgin hissettirir. Ayrıca ağır bir şey taşırken ağrılar daha da artar bu nedenle kişi çanta ve paket gibi eşyaları taşımakta güçlük çekebilir.

İlerlemiş tenisçi dirseği hastalığında kişi el bileğini, dirseğini ve kolunu hareket ettirmese de ağrı hisseder.

Tenisçi dirseği tedavisinde yapılan ilaç, soğuk uygulama ve istirahat işe yaramaktadır. Ayrıca kas ve tendondaki ödemi hızlı tamir etmek için nöral terapi daha da etkili olmaktadır. Hasta bu tedavi yöntemi sayesinde rahatlar.

El ve kolu yoğun kullanma gibi bir çok faktör tenisçi dirseği vakalarını ortaya çıkarsa da dişilerde oluşan çürüklerde bilekte ağrıya neden olur. Çünkü diş köklerinde oluşan iltihaplanmalar bio-elektriksel ilişkisi nedeniyle bilek ve dirsek bölgesinde bası etkileyerek ağrılar ortaya çıkar. Diş çürükleri tedavi edildiğinde dirsek üzerinde bulunan bası kalkar ve iyileşme hızlanır. Ayrıca koruyucu tedavi sağlanmış olunur.

Bilek ve dirseğinizde ağrı var ise mutlaka ilk yapmanız gereken doktora başvurmak olmalıdır çünkü hastalığın teşhis ve tedavisini doktor kontrolleri sonrası uzmanlar tarafından size bilgi ve gereken tedavi yöntemleri verilecektir.

Yorum yapın