Terzi Kendi Söküğünü Neden Dikemez Anlamı

Herkesin bildiği dillerden düşmeyen menşur bir söz vardır terzi söküğünü dikemez Atasözü bu yazımda neden terzi kendi söküğünü dikemez Atasözünün anlamını tartışacağız. Sizlerde yorum yazarak düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Terzi Söküğünü Dikemez Sözü Ne Anlama Geliyor?

Toplumda genel olarak anılan herkesin bir mesleği vardır mesleği olmayan kişilerde belli bir dönem çıraklık aşamasından geçer ustalığa erişir. Kişi öğrendiği meslekte uzman olur başkalarına yararlı olur. Yeteneği oldukça fazladır fakat uzman olduğu mesleğe kendisinin işi düştüğünde savsaklar.

Örneğin mobilya ustasının evindeki mobilya tamir olması gerekir mobilya ustası başkalarının işini vakit geçirmeden yapar evindeki mobilyaları da aman sonra yaparım der savsaklar. Bir örnek daha verelim terzi başkalarına elbise yapar sıra kendi söküğüne gelince yaparız der yapmaz bir türlü eli değmez aslında bu durum psikolojiktir. Kişi o işi yapa yapa zaten bıkmıştır birde kendi işi çıkınca hiç yapası gelmez gerçekten doğru bir atasözüdür. Daha bir çok örnek verebiliriz sizlerde yorum yazarak yazımıza renk katabilirsiniz.

Yorum yapın