Tesla, Bitcoin İle Ödeme Opsiyonunu Askıya Aldı ve Neden Kriptolar Kırmızıya Büründü?

Kripto para piyasasında dün gece saatlerinde büyük düşüşler yaşandı. Elon Musk’ın gece attığı bir tweette Tesla’nın geçtiğimiz mart ayında hayata geçen Bitcoin ile satın alma opsiyonunun askıya alındığını duyurdu. Bu opsiyonu askıya alma sebebi olarak bir görsel paylaştı:

“Tesla, Bitcoin kullanarak araç alımlarını askıya aldı. Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların, özellikle de herhangi bir yakıtın en kötü emisyonuna sahip olan kömürün hızla artan kullanımından endişe duyuyoruz. Kripto para birimi birçok düzeyde iyi bir fikir ve gelecek vaat eden bir geleceğe sahip olduğuna inanıyoruz, ancak bunun çevre için büyük bir bedeli olamaz. Tesla herhangi bir #Bitcoin satmayacak ve madencilik daha sürdürülebilir bir enerjiye geçer geçmez bunu işlemler için kullanmayı planlıyoruz. Ayrıca Bitcoin’in enerjisinin işleminin <%1’ini kullanan diğer kripto para birimlerine de bakıyoruz.”

Elon Musk 13 Mayıs saat 01.06’da bu Tweeti attığında Bitcoin yaklaşık $54.500 civarında piyasada bulunuyordu. Fakat takip eden 2 saat içerisinde hızlı bir düşüş yaşayarak $46.000 seviyelerine kadar geriledi.

Elon Musk’ın BTC ile satış opsiyonunu kaldırmasını enerjiye dayandırmasını gülünç bulmuş olacak ki Binance kripto para borsası kurucu CEO’su Changpeng Zhao, 13 Mayıs saat 04.45’te Elon Musk’ın tweetini alıntılayarak şu sözleri söyledi:

“Elon muhtemelen Tesla’nın kabul ettiği diğer (kripto olmayan) para birimlerini çalıştırmak için ne kadar enerji gerektirdiğini araştırmadı.”

Bu şiddetli düşüş ardından Bitcoin, yazının yazıldığı saat itibariyle $50,280 seviyelerinde bulunuyor.

Ethereum İlk Başlarda Dirense De…

Gece saatlerinde Vitalik Buterin, köpek furyasına dahil birçok kripto parayı satmasıyla birlikte altcoinler arasında büyük bir düşüş başladı. Elon Musk’ın tweetiyle birlikte bir de Buterin’in satış yapması kripto para piyasasını kırmızıya çevirdi.

Ethereum, ilk dakikalarda düşüşe dirense de borsalara gönderilen yüklü miktarda ETH transferleri sonrasında sert düşüş yaşadı. Glassnode tarafından aktarılan bilgilere göre sadece 10 dakika içerisinde kripto para borsalarına 103.124 ETH gönderildi. 12 Mayısta yeni rekor noktası $4372 seviyesine ulaşan Ethereum, geceki sert düşüşle $3500 seviyelerine kadar geriledi. Haberin yazıldığı saat itibariyle $3780 seviyelerinde bulunuyor.

Yorum yapın