Tesla: İstenmeyen Hızlanma İddiaları ‘Tamamen Yanlış’

Tesla kötü basına alışkın – CEO Elon Musk, haber döngüsünün bitiminden önce Twitter’da sık sık sinsi tepkiler verdi. Ancak Musk bugünlerde biraz daha kontrol altında. Tesla, geçen haftanın istenmeyen hızlanma iddialarına resmi bir yanıt verdi ve pozisyonu hakkında hiçbir soru bırakmıyor. Tesla, dilekçenin tamamen yanlış olduğunu söylüyor.

Tesla, dilekçeyi Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne (NHTSA) gönderen kişinin bağımsız bir yatırımcı olduğunu hatırlatarak kısa yanıtını başlattı. Daha önce de belirttiğimiz gibi, yatırımcı Brian Sparks Tesla’nın stokunu kısaltıyor, bu yüzden şirketin hisse fiyatı düştüğünde para kazanmaya devam ediyor. Bu, Sparks’ın yanlış olduğu anlamına gelmese de Tesla, şikayetlerde açıklanan semptomların Tesla araçlarında mümkün olmadığını iddia ediyor.

Tesla’ya göre, araçtan veri aldığı istenmeyen hızlanma iddialarını araştırdı. Her durumda, araç beklendiği gibi performans gösterdi. Yani, hızlandırıcıya basan sürücüye yanıt olarak hızlandı. Ayrıca Tesla, dilekçede açıklanan olayların araçlarında gerçekleşemeyeceğini söylüyor. Hızlandırıcı konumu belirlemek için iki bağımsız sensör kullanır ve sistem bir hata durumunda motor torkunu varsayılan olarak keser. Sistem aynı zamanda hem gaz hem de frenin basılı olduğunu tespit ederse motora güç keser.

Tesla, arabalarının dilekçede açıklandığı gibi” istenmeyen hızlanma “yaşayamayacağını söyledi.

“İstenmeyen hızlanma” terimi erken dönemde kullanıma girdi 2000’lerde Toyota sürücüleri, kendi özgür iradeleriyle hızlanan araç örneklerini bildirmeye başladığında. Toyota nihayet milyonlarca aracı geri çağırmak zorunda kaldı ve konuyla ilgili birkaç ölümden sonra birkaç modelin satışını askıya aldı. Tesla performans araçları satıyor ve Tesla’da istenmeyen hızlanma çok daha tehlikeli olabilir.

NHTSA resmi bir soruşturma başlatmaya karar vermedi, ancak Sparks tarafından sunulan dilekçeyi değerlendiriyor. Dilekçede listelenen 100’den fazla olayın Tesla araçlarıyla rahatsız edici bir eğilime işaret ettiğini iddia ediyor. Tam bir soruşturma gerektirip gerektirmediğine karar vermek düzenleyicilere bağlıdır. Ajans harekete geçerse, Tesla’nın hisse senedi fiyatı düşecek ve Sparks’ı para kazanacaktır. Şu ana kadar dilekçenin bir etkisi olmadı. Cuma günü kısa bir düşüşün ardından Tesla hisseleri geçen haftaya göre işlem görüyor.

Yorum yapın