Tesla Model Y Resmen Duyuruldu!

Tesla her yeni elektrikli modeliyle heyecan yaratmayı başarıyor. Son olarak uygun fiyatlı modeli Model 3’ü piyasaya süren Tesla, bir süredir sessiz kalmıştı. Öte yandan şirketin uzun süredir Model Y adı verilen bir modelin hazırlığı içerisinde olduğu biliniyordu. Uzun süren sessizlik nihayet bozuldu ve Model Y’nin üzerindeki sır perdesi tamamen kalkmış oldu. Tesla, resmen Model Y’yi tüm detaylarıyla birlikte görücüye çıkardı.

Model Y’nin Her Versiyonu, Birbirinden Etkileyici Özelliklere Sahip

Model Y isimli bu crossover araç; gerek özellikleriyle, gerekse dış görünüşüyle dikkatleri üzeirine çekiyor. 3 farklı seçenekle gelen aracın arkadan çekişli ve uzun menzilli versiyonu yaklaşık 500 kilometre menzil vadediyor. Saatte 210 kilometre hıza ulaşabilen bu aracın 0’dan 100’e ulaşması için 5,5 saniye yeterli oluyor. Bahsi geçen özelliklere sahip aracı satın almanız için 42.700 doları gözden çıkarmanız gerekiyor.

Diğer iki seçenek ise dört teker çekişli modelleri kapsıyor. Bu araçlardan uzun menzilli olanı yaklaşık 450 kilometre menzil sunuyor. Toplam hızı saatte 217 kilometre olan bu modelin 0’dan 100’e hızlanması ise 4,8 saniye alıyor. Uzun menzil isteyen ancak dört çekerin sürüş keyfinden de vazgeçmeye niyeti olmayanların tercihi olacak bu modelin fiyatı ise 46.700 dolar olarak belirtilmiş.

Son olarak Model Y’nin performans tutkunlarına özel bir versiyonu mevcut. Yine dört çeker olan bu araç, en pahalı Model Y versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. 450 kilometre menzil sunan aracın 0’dan 100’e ulaşması yalnızca 3,5 saniye sürüyor. Toplam hızı saatte 241 kilometre olan bu hız canavarının ayrıca diğer modellere göre bazı artıları da mevcut. 20 inçlik performans lastikler, performans frenler, karbon fiber rüzgarlık, alçaltılmış süspansiyonlar ve alüminyum alaşımlı pedalların kullanıldığı bu araç, özel bir Tesla modeline sahip olmak isteyenlere hitap ediyor. Tesla Model Y’nin performans paketini satın almak için 55.700 dolar ödemek gerekli.

Model Y’nin fiyatları yüksek geldiyse, standart versiyonun 39 bin dolar fiyat etiketiyle 2021 yılında satışa hazır olacağını belirtmemizde fayda var.  Haberimizde detaylandırdığımız modeller ise 2020 yılı içerisinde üretimde olacak. Model Y’nin tüm detaylarına Tesla’nın kendi sayfasından göz atabilirsiniz.

Ford’un “Model E” isminin haklarına sahip olması nedeniyle bir önceki aracının adını Model 3 koymak zorunda kalan Tesla, yine de kısmen istediği etkiyi yaratmış diyebiliriz. Model S, Model 3, Model X ve Model Y ile birlikte “S3XY” kelimesi tamamlanmış oldu. İyi iş Musk!

Yorum yapın