The Departed (Köstebek) – 2006 Film İncelemesi

Evet… Karşınızda “KÖSTEBEK” filmin afişinde Leonardo Di Caprio ve Matt Damon görmek biraz heycanlandırıyor öyle değilmi? zaten heycanlandırmasıda gerek, sonuçta iki efsane aynı filmde ve bu bizlere oyunculuk kalitesinden azda olsa bir öngörü oluşturabilir. Biz yinede aa bu kadar ünlü oyuncu var çok iyi bir filmdir demiyoruz. Köstebek filmi 2006 yılında vizyona girdi yaklaşık olarak 90 milyon $ bir bütçe ile hazırlandı. Konusu ise tam olarak şöyle;

Billy Costigan (Leonardo Di Caprio) ve Colin Sullivan (Matt Damon) isminde iki polis ajanının girdikleri ölümcül bir köstebek görevine odaklanıyor. Billy Costigan sahip olduğu neredeyse suç örgütü sayılacak bir aileden gelmektedir. Akademiyi tamamladıktan sonra dedektiflik sınavını tamamlamak üzere son mülakat sınavına gittiğinde, ekip lideri olan çavuş Dignam Billy’nin ailesinin geçmişini yüzüne vurmakta ve tehtitler savurmaktadır. Uzun bir sohbetin ardından Baston’un en tehlikeli yer altı mafyasının lideri olan tehlikeli Frank Costello’nun yanına sızmak için ikna edilir. ve köstebek görevine başlamak üzere hapis yatmayı bile göze alır. Diğer yandan küçük yaşlarda yoksulluktan alınarak Costello tarafından bir baba sevgisi ile polis teşkilatının içine sızmak için büyütülen Colin vardır. Küçük yaşta yoksulluktan alınarak en iyi şekilde büyütülüp yetiştirilir. Daha sonra Costello’nun teşkilatın içindeki ajanı olmak için polis akademisine girer ve başarıyla bitirir. Asıl amacı teşkilatta daha üst mertebelere çıkmaktır ve bunu zamanla başarmaya çalışacaktır.

Film tartışmasız bir başyapıttır. Dört dalda Oscar ödülü (en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi kurgu, en iyi senaryo) bulunuyor. Oscar’ın yanı sıra Altın Küre ve daha bir çok ödülle sinema tarihinin en önemli başyapıtlarından bir tanesi durumundadır.

Yorum yapın