Tibet Mastifi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tibet Mastifi dünyanın en büyük köpek türüdür. Aynı zamanda en güçlü ve en pahalı köpek ırklarından biridir. Son derece korumacı bir yapısı olan Tibet Mastifleri, tarihleri milattan öncesine kadar dayanan çok eski bir ırktır. Tibet Mastifleri, bir dağ köpeği olarak yetiştirilmektedir.

Çoban köpeği olarak biliniyor olsa da kangallar sürülere bekçilik yapmaktadırlar.

Tibet Mastifi Tarihi

Tibet Mastifi tarihteki en eski köpek ırklarından biridir. Kökeni milattan öncesine dayanan Tibet Mastifi, 384-322 yılları arasında yaşamış olan filozof Aristoteles’in eserlerinde de adı geçmiştir. Tibet kökenli olan bu ırk, göçebe hayatı yaşayan halkın hayvanlarına bekçilik yapmıştır. Hatta tarihte Himalaya ve Tibet manastırlarının koruyuculuğunu yapmış bir köpek ırkıdır.

Genel Görünümü ve Genel Özellikleri

Tibet Mastifi güçlü, ağır ve sağlam kemikli bir köpek ırkıdır. Ağırbaşlı ve ciddi görüntüye sahiptir. Tüm iklim koşullarına dayanıklıdır. Burun yapısı kısa, sırt uzunluğu omuz yüksekliğinden biraz daha fazladır. Kulakları sert ve orta boyda, kısa tüylüdür. Gerdanı yeleli görünür, kuyrukları uzun tüylü ve kıvrıktır. Her renkte olabilirler. Saldırdıkları zaman yüksek sıçrayışlar yapması ile tanınır.

Tibet Mastifi bekçi köpeğidir. Çok güçlü ve iri yapıya sahiptirler ve ortalama 14 ile 18 yıl yaşamaktadırlar. Senede bir kez kalın ve uzun tüylerini dökerek ve yenilenirler. Her türlü iklim koşuluna dayanıklı olmalarına rağmen, en rahat ettikleri iklim soğuk iklimdir. Kış aylarını severler. Genel özelliklerini birkaç maddede sıralarsak;

  1. Boyları, 66 cm ve yukarısındadır.
  2. Ağırlık olarak 45 kg ve yukarısı.
  3. Her renkte Tibet Mastifi olabilir.
  4. Tüy yapısı, kuyrukta çok uzun olmak üzere sert, çift katlı ve uzun. Özellikle erkeklerde göğüs ve boyun tüyleri çok uzun ve yelelidir.
  5. Eğitim vermek çok zordur.
  6. Hastalık yatkınlıkları, genellikle cilt hastalıkları yönündedir. Tüy ve deride döküntüler olur.
  7. 14-18 yıl arası yaşarlar.

Tibet Mastifinin Karakteri

Tibet Mastifi, itaatkar değildir, bağımsız karakterli ve koruyucudur. Ailesine ve kendi bölgesine çok sadık ve saygılı davranır. Yabancılara karşı tepkili olabilir. Bunun nedeni, doğal koruma içgüdüsüdür. Tibet Mastifinin eğitimi ve bakımı çok zor olan bir köpek ırkıdır. Ailesi içindeki çocuklarla ve yavruyken tanıştığı başka evcil hayvanlarla iyi anlaşmaktadır. Fakat başka ailelerin çocukları ile yabancı hayvanlara karşı saldırgan olabilir.

Yorum yapın