Ticaret Trendlerinden “M Ticaret” Nedir?

Günümüzde, daha sık duyduğumuz şey “m ticaret”. Belki de kendimize sormanın zamanı gelmiştir: m ticaret nedir?

Geçtiğimiz on yılda e-ticaret konusunda çok şey duyduk. Ne olduğu, e-ticaretin avantaj ve dezavantajlarının neler olduğu, gelecek yıllar için en yeni trendler ve tahminler.

Çevrimiçi Ticaret Ne Zaman Başladı?

E-ticaret internet üzerinde iş yürütme kavramıdır. E-ticaretin kurucuları Amazon ve eBay idi ve ikisi de 1994 ile 1995 yılları arasında başladı.

İnternetin vazgeçilmez hale geldiği, daha önce sahip olmadığımız bilgilere ve mallara erişmemizi sağlayan bir zamandı. Elbette, müşteri davranışlarına baktığımızda, İnternet öncesi ve İnternet dönemi arasındaki zamanı ayırabiliriz. İnsanların nasıl ve nerede alışveriş yaptığını kökünden değiştiren bir şeydir.

Bugün, herhangi bir iş için en yüksek tavsiyenin, müşterilerle iletişim kurmak için güçlü elektronik ticaret kanalları oluşturması şaşırtıcı değildir.

Tabii ki, çevrimiçi işlerin evrimi orada durmadı. Akıllı telefon çağında yaşadığımız düşünüldüğünde 2020 yılına kadar, dünya çapında 2.87 milyar insan akıllı telefon sahibi olacak.

Bir adım daha ileriye taşımak ve müşterilere ürünlerinizi ve hizmetlerinizi sunmak için tamamen uyarlamak gerekir.

İşinizi müşterilerinizin akıllı telefonlarına getirin çünkü insanlar telefonlarına günde ortalama 3 saat zaman harcıyorlar.

M Ticaret Nedir?

M ticaret, mobil ticaret anlamına gelir. Kablosuz ağ teknolojilerinde çalışan mobil cihazlarla mal alıp satmaktadır. Yani mobil cihazlarda tam bir online alışveriş deneyimi.

Aynı zamanda aşağıdaki videoda Ideasoft firmasının gerçekleştirmiş olduğu Turkcell Ödeme Hizmetleri A.Ş.’nin yeni servisi Paycell’in genel müdürü Melike Kara’nın mobil ticaret hakkındaki bilgilendirici ufak bir röportajını izleyebilirsiniz.

M ticaret, tüm mal ve hizmetlerin erişilebilirliğini artırdı ve her zaman tam bağlantıyı sağladı.

Tablet ve akıllı telefon sahipliğindeki patlama ile, m ticaret giderek daha popüler hale geliyor. İlk olarak, mobil cihazları taşımak kolaydır. Bu nedenle, masaüstü bilgisayarlar bastırıldı. İkincisi, çevrimiçi işlemlere izin veren mobil cihaz seçenekleri her geçen gün ilerliyor ve bunu yapmaya devam edecek.

M Ticaretin Avantajları

Taşınabilirlik, esneklik ve erişilebilirlik önemli avantajlardan biridir. Mobil cihazlar, bağlantı için telekomünikasyon ağlarını kullandığından, doğrudan internet bağlantısına gerek yoktur.

Eşitlik ve mobilite, çünkü mobil cihazlarla işletmeler hedef kitlesine daha hızlı ulaşabilir. Herhangi bir tür ticaret yaparken fiziksel veya coğrafi konumlara göre herhangi bir kısıtlama yoktur.

M ticarette, mobil cihazların doğrudan akıma ihtiyaç duymadan alışveriş yapabilmeleri nedeniyle bir elektrik prizine sürekli bir bağlantıya gerek yoktur.

Birçok insanın evlerinde rahatça satın almayı tercih ettikleri açıktır. Ancak, m ticaret ile, artık masaüstünüzde evde olmak gerekli değildir. Akıllı telefonunuz sizinle olduğu için her zaman her yerde alışveriş yapın. Trende, dişçinin bekleme odasında, nerede isterseniz. M ticaret, konfor ve rahatlık getirir.

Başarılı Bir Mobil Pazarlama Örneği

Bmw

BMW, kar lastiklerini Alman müşterilerine satmak için bir MMS kampanyası yürüttü.

BMW’nin cep telefonu numarası, araba modeli ve tekerlek tipleri de dahil olmak üzere elinde müşterilerinin bir çok verileri vardı. Bu sayede BMW, hangi aracına hangi kış lastiği modelinin takılması gerektiğini biliyor ve müşterilerine önerecekti.

BMW, son satışlarla ilgili verileri kullanarak, son bir yılda otomobillerini yaz veya sonbaharda satın alan BMW müşterileri üzerinde odaklanan müşteri tabanını segmentlere ayırdı.

Bir yaşından büyük otomobilleri olan müşteriler, önceki yıl boyunca zaten kış lastikleri satın almıştı.

Müşterilerin satın aldığı araçların renk ve jant rengi kombinasyonlarına kış lastiği görünümü ekleyerek özelleştirdiler ve MMS’i göndermeden önce Almanya’da kar yağmaya başladığı ilk güne kadar beklediler.

MMS ayrıca, diğer lastikler ve jantlarla birlikte ayrı bir mobil siteye bağlantı da ekleyerek, müşterinin satın alma işlemi yapmadan önce lastik simülatörüyle deney yapmasını sağladı.

Kampanya, BMW’nin mobil kanaldaki temel fırsatları tanıma yeteneği nedeniyle başarılı oldu. Sonuç olarak gönderilen mesajlar ile satın alınan lastiklerin dönüşüm oranı % 30’du ve bu kampanya ile 45 milyon dolarlık bir kazanç elde etti.

Sonuç

Mobil platformlar artık göz ardı edilemez. Tüketici alışkanlıklarındaki değişiklikler belirgindir. İnsanlar, mükemmel bir hizmet, müşteri desteği ve ürün bilgisi ile alışveriş deneyiminin hızlı ve basit olmasını istiyor. Hepsi bir yerde, hemen erişilebilir.

Onları çok zaman harcadıkları mobil cihazlarda olmasa, hepsini onlara vermenin en iyi yolu nedir?

Mobil cihazlar hayatımızın büyük bir parçası haline geldi ve mobil cihazlarla online alışveriş çok daha yaygın ve kullanışlı hale geldi.

Tüketiciler, ilham almak, ürünleri bulmak için mobil cihazlarını kullanıyor. Ayrıca satın alma olanağı sağlayın. Akıllı telefonların ve diğer mobil cihazların işletmelerle birincil temas noktası haline geldiğini anlamanın zamanı geldi.

M ticaret büyüyor ve perakende satışlarında daha belirgin bir yer alarak büyümeye devam edecek.

Yorum yapın