Tifo Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Tifo hakkında önemli bilgiler: Özellikle yaz ve sonbahar aylarında ortaya çıkar. Mikrop vücuda girdiğinde hemen ortaya çıkmaz 7-15 günde yani bir ve iki hafta içinde hastalık kendini gösterir.

Tifo Bulaşıcı Mıdır?

Evet bulaşıcı ve salgın hastalıktır basilli adı verilen mikrobun bulaşması sonucu ortaya çıkar.

Peki Tifo Nasıl Bulaşır?

Lağım suları içme sularına karışması sonucu bu hastalık ortaya çıkar. Lağım sularının bulaştığı yiyeceklerden bulaşır. Karasineklerde hastalığın bulaşmasında önemli rol oynar. Kirli, mikroplu suların vücuda girmesi sonucu ortaya çıkan salgın hastalıklardandır.

Belirtileri Nelerdir?

Tifo bulaşmış hastanın vücudunda deri döküntüleri görülür bu dışkı, idrar, kanda, veya tükürüğünde görülebilir. İlk başlarda grip hastalığına benzer belirtiler gözlenmekte ateşlenme ve bademcik iltihaplanması gibi ciddiye alınması gereken hastalıktır.

Hastalık Nasıl Seyreder?

Tifo hastalığının bulaşmış kişi ilk günlerde kendini yorgun hisseder ve baş ağrısı hisseder yatmaya yani istirahat ihtiyaç duymaz. Hastalık ilerledikçe ateş giderek yükselir.

İlk belirtiler iştahsızlık, baş ağrısı, burun kanaması, bronşit, mide ve bağırsak bozuklukları ile birlikte ishal görülür ve hastanın ateşi daha yükselir.

Vücudun bazı yerlerinde kırmızı lekeler çıkar bu lekeler pire ısırığına benzer karında ve sırtta çıkar.
Nabız yavaşlar hastanın tansiyonu düşer. Karında gerginlik, şişlik, dışkıda yumuşaklık, bağırsakta kanama görülebilir. Bademcikler iltihaplanır hasta bu süreçte kilo kaybeder ve zayıflar.

Tedavisi

Sıvı kaybı olduğu için bol su içilmeli sindirimi kolay besinleri tüketmelidir. Protein ve karbonhidrattan zengin besinler yenmeli bu önerileri tabi ki doktorunuzdan almalısınız belirtiler görüldüğünde doktora gidilmelidir çünkü tedavi edilmeyen bu hastalık organlara zarar verir bu organlar; kalp, beyin, böbrekler, akciğerler, karaciğerler, göz ve kulak sinirlerini olumsuz etkiler. Tedavisi kesinlikle yapılmalı tedavi süreci de doktor gözetimi altında yapılmalıdır.

Hastalıktan korunmak için hijyen şart ve içme sularına bakterilerin karışıp karışmadığını bilemeyiz bu yüzden hazır suları tercih etmeliyiz. Yiyecekleri yıkamadan yememeliyiz. Tuvaletten çıkınca elleri mutlaka yıkamalıyız. Mikrobik, bakterilerle bulaştığı için bakterilerden korunursak tifo bulaşmasını önlemiş oluruz.

Yorum yapın