Tırnak İltihabı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Tırnak iltihaplanmasının nedeni ufak kesikler, sıyrıklar veya sürtme sonucu bakterilerin yerleşmesi iltihaplanmayı ortaya çıkarır. Yanlış tırnak kesimi, ayakkabı seçimi de risk faktörlerindendir. Bazen iltihaplanma ağrı oluşturur bu ağrı dayanılmaz bir hal alır acılı ve sancılı olur.

Özellikle ayak başparmağında sık görülür benimde başıma geldiği için çok iyi bilirim. Tırnak batması da iltihaplanmaya neden olur.

Tırnak İltihabı Nedir, Nasıl Geçer?

Tırnak kenarlarında veya altında cerahat birikmesine denir. Nedeni, ufak kesikler veya sıyrıklar sonucu bakterilerin yerleşmesidir. İltihaplanan tırnağın kenarında kızarıklık görülür. Ağrı da vardır.

İltihaplanan yer dokunulunca çok ağrır iltihabı patlatınca ağrı geçer patlayan yer zamanla tekrar iltihap toplar ağrı tekrar başlar fakat eskisi kadar ağrımaz bu şekilde zamanla da iyileşir.

Tedavisi için iltihabı patlatmanız gerekecek doktorun yapması daha sağlıklı olur eğer siz yapacaksanız mikrop kapmaması için gerekli tedbirleri alıp sonra patlatmalısınız.

Yorum yapın