Tırnak Yeme Alışkanlığının Sebepleri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Toplumumuzda birçok zararlık alışkanlıklar bulunmaktadır. Bunlardan biri de tırnak yeme alışkanlığıdır. Toplumun önemli bir kesiminde bulunan tırnak yeme alışkanlığı sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir.

Tırnak Yeme Alışkanlığın Nedeni Nedir?

Uzmanlara göre tırnak yeme alışkanlığının birçok nedeni bulunmakta başlıca nedeni ise stres faktörüdür.

Stresin neden olduğu tırnak yeme alışkanlığı bireyin sosyal ve iş hayatını ve daha da önemlisi sağlığını olumsuz yönde etkilemekte buna bağlı olarak da psikolojilerinin bozulmasına neden olmaktadır. Stres ve çeşitli dürtüler sonucunda ortaya çıkan tırnak yeme olayı erkeklerde daha sık ortaya çıkmaktadır. Bu alışkanlıktan vazgeçemeyen bireyler iş hayatında başarıyı yakalayamamakta ve geleceğini önemli ölçülerde riske atmaktadır.

Tırnak Yeme Alışkanlığı Kimlerde Görülür?

Tırnak yeme alışkanlığı daha çok stresli mesleklerde çalışan bireylerde görülmektedir. Uzmanların psikiyatri bir rahatsızlık olduğunu belirttiği tırnak yeme alışkanlığı özellikle aşırı kaygılı olan bireylerde daha sık ortaya çıktığını belirtmekte ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sempton olduğunu belirtmektedir. Toplumda özellikle orta yaş bireylerde kendini gösteren tırnak yeme alışkanlığı sıradan bir vaka gibi görünse de aslında kısa zaman sonra bireyde bir takıntı halini almakta ve bunun sonucunda ruh halini önemli ölçüde bozmaya neden olmaktadır.

Tırnak Yeme Alışkanlığının Sebep Olduğu Durumlar Nelerdir?

Çünkü tırnak yeme alışkanlığı zamanla beraberinde bazı psikiyatri hastalıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlamakta ve bireyin tüm yaşantısını derinden sarsmaktadır. Tırnak yeme alışkanlığı ayrıca tifo, verem, boğaz enfeksiyonları gibi hastalıklara da neden olmakta ve bireyin hayatını ciddi oranlarda tehlikeye atmaktadır.

Yapılan birçok araştırmaya göre toplumun yaklaşık %5 i tırnak yeme alışkanlığına sahiptir. Oldukça önemli bir orana sahip olan bu alışkanlık ergenlik dönemlerde başlamakta tedavi edilmediğinde 40-50 yaşlara kadar devam etmektedir. Uzmanlara göre tırnak yeme alışkanlığı kendi kendine ortadan kalkmamakta ve mutlaka tedavi edilmesi gereken olgulardan biridir.

Tırnak Yeme Nasıl Önlenir?

Tırnak yeme alışkanlığının tedavisi oldukça basittir. Tedavide genellikle stres faktörünü ortadan kaldıran sakinleştirici haplar kullanılmaktadır. Ayrıca bireye psikoterapi seansları da uygulanmakta ve tedavi süreci başarıyla tamamlanmaktadır.

Tedavi sürecinde en önemli olan unsur bireyin tedaviye istekli olmasıdır. Bu da tedavi sürecini hızlandırmakta ve başarı ile neticelendirmektedir. Dürtüsel bir rahatsızlık olan tırnak yeme alışkanlığı birkaç seans sonucunda ortadan kaldırılmakta ve birey daha mutlu bir hayat yaşamaya başlamaktadır.

Yorum yapın