Tırtıl Kurabiye Tarifi Ve Yapılışı Nedir?

Malzemeler

  • Margarin yağ (1 paket)
  • 125 gr. Pudra şekeri
  • Kabartma tozu(1 paket)
  • Yumurta (1 tane)
  • Sıvı yağ (5 yemek kaşığı)
  • Kakao (2 yemek kaşığı) ve yeterince un hazırlamak gerekir.

Karışımı hazırlamak üzere aldığımız kabımıza yumuşamış margarin yağı koyulmalı ve pudra şekeri ilavesiyle iyice karıştırılmalıdır.Oluşturduğumuz bu karışımın üzerine bir adet yumurta kırılmalı sonra beş yemek kaşığı sıvı yağ ile bir miktar un ilave edilmelidir. Ayrıca bir paket kabartma tozu ilave edilip iyice yoğurulması gerekmektedir. Yoğurma işlemine az miktarlarda un ilaveleri ile devam edilmelidir. Nihayet hamur tam kıvamına geldiğine karar verildiğinde yuvarlanılmalıdır.

Yuvarlanılan hamur iki eşit parçaya bölünmelidir. Bu parçalardan birine kakao ilavesi yapılmalı bu kakaonun karışması için tekrar yoğurulması gerekir. Sonra rulo yapılmış olan bu hamuru kalıba koymamız gerekir. Bu işlemlerden sonra bir fırın tepsisine yağlı kâğıt serilir. Tırtıl kalıbına konulmuş hamurun tamamı bitinceye kadar sıkılması gerekir.

Tırtıl kurabiyeler sıkılarak hazırlanılmış tepsi fırına konulur. 180 derece ısıda hazırlanmış fırında pişirilmeye bırakılmalıdır. Fırında yeterince pembeleşinceye kadar pişen tırtıl kurabiyeler fırından çıkarılmalıdır.

Son olarak hazırladığımız tırtıl kurabiyelerin üzerlerine çikolata ile birer göz süsü verilir. İstediğiniz içeceklerin yanında tırtıl kurabiyeleriniz servis edilmeye hazırdır. Bu harika damak lezzetini hem siz hem ikram ettiğiniz misafirlerinizle afiyetle yiyebilirsiniz.

Yorum yapın