Toprak Yatırımı Nasıl Yapılır? ve Hangi Bölgeler Seçilebilir?

Gayrimenkul yatırımları içerisinde ilk sırada yer alanı ve en çok kazandıranı şüphesiz ve tartışmasız olarak söyleyebiliriz ki toprak yatırımıdır. Gelecekteki olumsuzları bertaraf etmek isteyen yatırımcılar, Gayrimenkul ve özellikle de toprak yatırımı yapmaktadırlar. Bir yatırım aracı olan toprak yatırımı her bütçeye de uygun bir şekilde olabilmektedir. Kendi bütçelerine uygun bir arsa arayanlar Bunu en iyi şekilde yetenek yapmadırlar.

Köylerde, kasabalarda araştırma yaparak bütçelerini daha uygun bir arsa bulma imkânına sahip olabilmektedirler. Ancak bunun için yeterli bilgisi olmayan kimseler gayrimenkul danışmanlığına başvurmaları daha uygun olacaktır. Bu sayede yasal prosedürler hakkında bilgi alma imkânına sahip olurlar. Arsanın tapu imar kadastro altyapı gibi işlemleri esnasında karşılaşılabilecek sıkıntıların engellenmesi bakımından önemlidir. Şunu unutmamalıdır ki arsa almak ev almaya kesinlikle benzemez.

Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İmarlı olup olmadığı
  • İmar izninin olup olmadığı
  • Üzerinde haciz, ipotek ve ya şerh gibi şeylerin olup olmadığı

Gelecek vaat edip etmediği gibi veriler dikkate alınarak hareket edilirse daha iyi sonuçlar elde etmek mümkün olacaktır.

En Önemli Etken İmar Durumu

Alınacak olan arsanın özellikle imar durumunun belli olması gerekmektedir. Sonuçta ölü bir yatırım yapmayı hiç kimse istemez. Arsanın prim potansiyelinin ne olduğu mutlaka araştırılmalıdır. Bir de arsa alırken kısa vadeli değil de daha uzun vadede ancak kar edebileceğinizi göz önüne almanız gerekir. Zaten kısa vadede kar getirecek olan her yatırımda risk faktörü yüksektir. Uzun vadede ve de daha karlı yatırımın adı arsaya yapılan yatırımdır. Sonuç olarak bir ev alarak onun lira gelirinden faydalanabilirsiniz. Ama bir arsa için düşünürseniz gelir şöyle dursun bir de vergisini ödemeniz gerekmektedir.

Bu durumda da cebinizden para çıkacaktır. Bütün bunları göz önüne alarak ve sabrederek bu yatırımı yapmak gerekir. Ancak doğru yerde ve doğru zamanda yapılan bir arsa yatırımı 10 yıl gibi bir süre içinde muazzam bir gelir bırakır. Arsa yatırımı ve ya toprak yatırımı 10 yıl 20 yıl ve ya 30 yıl gibi beklemeyi gerektiren bir yatırımdır. Tabii ki bunun yanında büyük şehirlerde ve ya işlek yerlere yakın yerlerde yapılacak bir yatırım sizlere her zaman para kazandıracaktır. Bir de önemli olan konu ticaretin her alanında olduğu gibi toprak alımında da alırken kazanmaktır. Yani bir arsayı ne kadar ucuza alırsanız gelecekteki karınız da o kadar çok olacaktır.

Yorum yapın